Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

3 grudnia – Dzień bez stereotypów

Dodano: 03 grudnia 2015

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. ONZ ustanawiając ten dzień w 1992 roku chciało zwrócić uwagę na problemy osób z niepełnosprawnością i podkreślić konieczność działań na rzecz ich integracji. W 2006 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło również Konwencję Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością, którą Polska ratyfikowała w 2012 roku. Przy okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych warto zadać sobie pytanie jak w naszym kraju realizowane jest to ostatnie prawo?

 

Informacja prasowa

W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła liczb pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Jest ich więcej o przeszło 7 tysięcy. Jednak wyraźnie zauważalna jest zmiana struktury rynku. Powoli znikają bowiem firmy ze statusem pracy chronionej (ubyła ich blisko połowa). Uległy likwidacji lub przeniosły się na tzw. otwarty rynek pracy. Tu liczba firm zatrudniających osoby  z niepełnosprawnością wzrosła od 2010 roku aż o 8205 osób. Co z niepełnosprawnymi pracownikami? Czy ich liczba również wzrosła proporcjonalnie? Przyglądając się statystyką może nas spotkań duże zdziwienie, bowiem od 2010 roku zatrudnienie osób niepełnosprawnych zmalało o 26 tys. osób.

Zadajmy sobie również inne pytanie. Czy zmienił się nasz stosunek do osób z niepełnosprawnością? Czy przez ten czas wyzbyliśmy się mitów i uprzedzeń związanych z tą grupą społeczną. Czy traktujemy te osoby jako pełnosprawnych członków całej naszej społeczności? Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie zarówno indywidualnie, ale oczywiście również jako zbiorowość obywateli równych wobec prawa.

– Uprzedzenia i stereotypy względem osób z niepełnosprawnością są nadal silne zakorzenione w różnych grupach społecznych. Walka z nimi jest bardzo trudna i trwa od wielu lat. Oczywiście wiele się zmieniło. Najłatwiej jest likwidować bariery architektoniczne, jako te najbardziej widoczne na pierwszy rzut oka. Nie powinno się jednak  zapominać o innych funkcjonujących stereotypach, czy nadal istniejącym wykluczeniu tej grupy społecznej – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Nadal również istnieje wiele mitów, które nie pozwalają odpowiednio podejść do osób z niepełnosprawnością w zakresie zatrudnia. Wśród nich jest przekonanie, że zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika jest szczególnie problematyczne, a każda osoba niepełnosprawna będzie stanowiła szczególne obciążenie dla firmy ze względu na np. trudności w dostosowaniu stanowiska pracy.  Chciałbym uspokoić pracodawców skłaniających się do pomysłu zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością. Dostosowanie miejsca pracy oraz znajomość przepisów eliminuje tego rodzaju problemy. Chociaż dobrze byłoby, aby w procesie zatrudniania tych osób nie było schematu tłumaczy prezes Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Czy będziemy potrafili wyzbyć się myślenia stereotypowego, czy będziemy potrafili spojrzeć na pracowników niepełnosprawnych, jak na pracowników, takich jak każdy inny, a na pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, jak tych, którzy realizują misję społeczną? Pewnie, tak, trudno jest jednak odpowiedzieć na pytanie kiedy to się stanie. Nic bowiem nie zapowiada, że szybko. Statystyki bowiem mówią same za siebie. Nie wzrasta ilość zatrudnianych osób niepełnosprawnych. Ilość firm zatrudniających te osoby również nie powala. Przy okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych warto powiedzieć, że potrzebne są zmiany i spojrzenie na rynek pracy osób niepełnosprawnych w sposób konstruktywny, całościowy oraz niestereotypowy.



Czytaj również