Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

Awatar pomoże niepełnosprawnym

Dodano: 12 kwietnia 2013

Aplikację pomocną w rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym stworzyli studenci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Jest i coś dla terapeuty. Projekt o wdzięcznej nazwie Soncoya pozwala wygodnie zarządzać informacją o pacjencie i planować kolejne etapy terapii.

 

Oprogramowanie zaprojektowane przez czteroosobowy zespół informatyków korzysta z urządzenia Kinect.

– Cała zabawa polega na tym, że stworzyliśmy wirtualnego awatara – animowanego ludzika wykonującego proste ruchy na ekranie komputera. Naśladując awatara dzieci jednocześnie bawią się i ćwiczą – tłumaczy Paweł Lipiec, jeden z twórców oprogramowania.

Jak podkreśla Lipiec, aplikacja osobno kładzie nacisk na terapię poznawczą i ruchową. Pozwala naśladować postać lub wejść w interakcję – np. wyświetlić dwa obrazki zwierząt – lwa i krowy, którym towarzyszą właściwe im odgłosy. Pacjent wskazuje rączką w powietrzu, które ze zwierząt się odezwało. Jeśli wskaże prawidłowo, otrzymuje oklaski.

Dzięki możliwości rozpoznawania ruchów, Kinect motywuje dzieci do ćwiczeń, ale daje również możliwość wykonywania ich w domu przy zdalnym zaangażowaniu lekarza.

Zespół młodych naukowców PG działa pod nazwą Sigma, a tworzy go czterech studentów informatyki I roku studiów magisterskich.

Do pracy przy projekcie studenci znaleźli partnera społecznego, czyli potencjalnego adresata opracowanej aplikacji. Współpracują z przedszkolem nr 77. Placówka zajmuje się dziećmi z porażeniem mózgowym.

– Testowaliśmy oprogramowanie w tym przedszkolu – mówi Paweł. – Zadowolone były maluchy, ale także rehabilitanci.

Druga część systemu to aplikacja dla terapeuty, który może według własnego planu zarządzać informacją o pacjentach, planować terapię, odtworzyć nagranie filmowe i obserwować postępy pacjenta.

Testowana w tej chwili aplikacja jest stosunkowo łatwo dostępna. Każdy, kto ma w domu komputer i zakupi czujnik ruchu oparty na technologii Kinect za ok. 450 zł, może korzystać z różnego typu gier ruchowych.Czytaj również