Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Bat na pracodawców

Dodano: 14 września 2015

Do Sejmu wpłynął kolejny poselski projekt zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W intencji ustawodawcy ma na ona na celu doprecyzowanie i uzupełnienie obowiązujących przepisów. W rzeczywistości jest pospiesznym i kontrowersyjnym sposobem na zaostrzenie kar dla pracodawców. A przecież nie może być tak, że na faktyczne usprawnienie systemu czeka się latami, a jak ma się znaleźć sposób na „bata” to posłowie potrafią działać szybko.

 

Informacja prasowa

Poselski projekt zmian w ustawie o rehabilitacji (…) dotyczy między innymi doprecyzowania regulacji dotyczących zwalniania z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy uszczelnienia systemu dokonywania obniżenia wpłat na Fundusz, czyli udzielania ulg z tytułu art. 22. Nie uwzględnia postulatów wypracowanych podczas spotkań POPON z pracodawcami w całym kraju, które zostały przedłożone i przyjęte przez  przedstawicieli parlamentu i ministerstwa w pierwszej połowie tego roku.

W propozycji poselskiej brakuje szczegółowych uregulowań prawnych dotyczących kryteriów badania kondycji przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji ekonomicznej, co skutkuje dowolnością interpretacyjną organów administracji publicznej w przypadku starania się przez pracodawcę o pomoc publiczną. Nie została uwzględniona, postulowana również przez POPON kwestia waloryzacji wielkości kwot dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Nie zapisano również zmian w przepisach dotyczących opieki medycznej, czy zmiany podziału środków ze zwolnień podatkowych na Zakładowych Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Pospieszne działania nie służą dobru sprawy – mówi Jan Zając Prezes Zarządu POPON. –Proponowane zmiany nie były przedmiotem debaty społecznej, a do końca kadencji nie będzie już na nią czasu. Nie uwzględniają one wypracowanych założeń i propozycji zmian w ustawie, które są już przygotowane i tylko czekają na zielona światło ustawodawcy. Jeśli jest tak duży nacisk na zmiany, to niech będą dokonywane takie, które nie są kontrowersyjne, jak chociażby sprawa ulg na PFRON. I dodaje: – Wystosowaliśmy do Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych pismo w tej sprawie, licząc, że weźmie pod uwagę nasze stanowisko.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stoi na stanowisku, że pospieszne procedowanie nie przyniesie oczekiwanego przez pracodawców efektu, a ustawodawca powinien zająć się kwestiami nie podlegającymi dyskusji.



Czytaj również