Dzisiaj jest 11 Kwietnia 2021, Niedziela, imieniny obchodzą:

Biała księga szczepień – zaktualizowana

Dodano: 26 lutego 2021

Biała księga nt. szczepień p. COVID-19 – zaktualizowana. Obecnie wyjaśnia m.in. różnice między szczepionkami wektorowymi a opartymi o RNA. Zawiera też aktualne informacje dot. Narodowego Programu Szczepień i roli lekarzy POZ i służb medycznych w strategii promocji szczepień przeciw COVID-19.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zaktualizowaną wersję białej księgi pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, będącej kompendium wiedzy na temat szczepień przeciw COVID-19, opublikowała rada programowa inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”.

Wydanie 2.0 zostało rozszerzone o rozdział omawiający technologię wektorową, na której bazuje kolejna dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej szczepionka przeciw COVID-19. Znalazły się tam także zaktualizowane informacje nt. Narodowego Programu Szczepień.

Zaktualizowana wersja publikacji przybliża temat szczepionek wektorowych, zasadę działania adenowirusów oraz wyjaśnia różnice między szczepionkami wektorowymi, a tymi opartymi o RNA. Nowe wydanie białej księgi pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” zawiera również najbardziej aktualne informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień i roli lekarzy POZ i służb medycznych w strategii promocji szczepień przeciw COVID-19.

W założeniu zawarte w księdze treści mają stanowić wsparcie dla środowiska lekarskiego i służb medycznych, mających codzienny kontakt z pacjentami i będących dla nich często pierwszym źródłem informacji. To także źródło wiedzy dla mediów oraz ogółu społeczeństwa, którzy szukają popartej nauką wiedzy na temat szczepień przeciw COVID-19 i typów szczepionek. Opracowana przez ekspertów publikacja to pierwszy tak kompleksowy dokument przygotowany przez przedstawicieli środowiska medycznego na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19.

„Nauka przeciw pandemii” powstała z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, a jej celem jest przekazywanie wiedzy popartej nauką i budowanie zaufania społecznego do zasadności szczepień oraz innowacyjnych technologii stosowanych w szczepionkach przeciw COVID-19. Projekt zrzesza grono uznanych ekspertów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, zdrowia publicznego czy medycyny rodzinnej, którzy na bieżąco podejmują najważniejsze i najbardziej aktualne tematy związane ze szczepieniami przeciw COVID-19.

Inicjatywa powstała dzięki Polskiemu Towarzystwu Zdrowia Publicznego, a Radę programową tworzy grono ekspertów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, zdrowia publicznego i medycyny rodzinnej.

Biała Księga „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” to kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią. W ramach inicjatywy powstała też strona internetowa naukaprzeciwpandemii.pl z sekcją najczęściej pojawiających się pytań ze strony Polek i Polaków oraz z publikacjami, które zawierają zweryfikowane, rzetelne informacje na temat szczepień. Zarówno Biała Księga, jak i strona www dostępne są w wersji polsko- i anglojęzycznej.

Serwis Nauka w Polsce - PAP jest patronem medialnym tej inicjatywy.

Nauka w Polsce - PAP

zan/Czytaj również