Dzisiaj jest 12 Sierpnia 2020, Środa, imieniny obchodzą:

COVID-19: Wsparcie dla polskich szpitali

Dodano: 31 lipca 2020

550 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko trafiło do szpitali w całej Polsce na walkę z koronawirusem. To pieniądze m.in. na zakup sprzętu medycznego, maseczek, rękawiczek, fartuchów, gogli oraz środków do dezynfekcji. Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowane przez Polskę zmiany w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i tym samym zamyka formalnie proces dostosowania zapisów programu do wyzwań związanych z COVID-19.

 

Źródło: www.centrumprasowe.pap.pl

„Od samego początku pandemii zmobilizowaliśmy wszystkie siły, żeby udzielać potrzebnej i skutecznej pomocy. Dzięki sprawnej współpracy z Komisją Europejską szpitale w ekspresowym tempie dostały niezbędny sprzęt do walki z koronawirusem. Personel medyczny to bohaterowie, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, cieszymy się, że dzięki funduszom unijnym, możemy ich wspierać także w czasie pandemii” – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Decyzja Komisji Europejskiej zakończyła wielomiesięczne działania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Ministerstwa Zdrowia nad przygotowaniem kompleksowej oferty zakupu niezbędnego sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej dla szpitali oraz pozostałych służb zaangażowanych w walkę z pandemią. Zaakceptowane w POIiŚ zmiany obowiązują od 1 lutego bieżącego roku.

Uproszczone zostały także procedury wyboru projektów by jak najszybciej uruchomić dodatkowe pieniądze. Te uproszczone reguły to przede wszystkim brak konieczności posiadania pozytywnej opinii o celowości inwestycji, rezygnacja z uzgodnień w ramach Komitetu Sterującego oraz badania zgodności z mapami potrzeb zdrowotnych.

Już na początku maja 465 mln zł z 550 mln trafiło do szpitali. Umowa na szósty projekt systemowy, który wykorzystał pozostałe 85 mln zł została podpisana 22 maja.

Zakupy będą dokonywane sukcesywnie, zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami,. Szpitale zostaną zaopatrzone m.in. w gogle ochronne, kombinezony i fartuchy, rękawice, płyny do dezynfekcji, termometry bezdotykowe, butle do tlenu.

kom/ jml/Czytaj również