Dzisiaj jest 14 Grudnia 2019, Sobota, imieniny obchodzą:

CRS zostanie otwarte w 2015 r.

Dodano: 15 października 2014

Od następnego semestru studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą korzystali z hali sportowej i zaplecza dydaktycznego, wznoszonego obecnie Centrum Rehabilitacji i Sportu. Inwestycja o wartości ok. 11 mln zł będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

W czwartek umowę na dofinansowanie projektu podpisali rektor UJK, prof. Jacek Semaniak i marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas. Po niecałych czterech miesiącach od rozpoczęcia budowy na zadaszonym już gmachu powieszono wiechę.

- To długo oczekiwana, pierwsza inwestycja o charakterze sportowym w ponad 45-letniej historii uczelni. Jesienią i zimą będą prowadzone prace wykończeniowe, a od nowego semestru do budynku wprowadzimy studentów - powiedział dziennikarzom prof. Semaniak.

Obiekt, powstający w nowym kampusie uczelni przy ul. Świętokrzyskiej, będzie bazą dla zajęć sportowych studentów uniwersytetu i centrum badań z zakresu kultury fizycznej. Swoje miejsce znajdzie w nim także Akademickie Centrum Fizjoterapii - zaplecze naukowo-dydaktyczne dla kierunku fizjoterapia.

Centralną część budynku zajmie wielofunkcyjna hala sportowa z zapleczem sanitarnym i pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej. Będzie je można podzielić na części – z boiskami do siatkówki i koszykówki. Znajdzie się tu także sala gimnastyki korekcyjnej i pracownia aktywizacji ruchowej.

Obiekt umożliwi prowadzenie zajęć z wychowania fizycznego dla studentów uczelni i zawodników uniwersyteckich sekcji sportowych.

Nowy budynek będzie też centrum zajęć dla studentów fizjoterapii. Znajdą się w nim pracownie: kinezyterapii, fizykoterapii, terapii manualnej, masażu leczniczego i odnowy biologicznej.

Centrum Rehabilitacji i Sportu umożliwi prowadzenie badań naukowych z zakresu kultury fizycznej i innowacyjnych metod rehabilitacji. Podczas zajęć kształcenia ruchowego, metodyki nauczania ruchu, aktywności ruchowej adaptowanej, sportu osób niepełnosprawnych, będą prowadzone badania monitorowania sprawności motorycznej i rozwoju biologicznego młodzieży.

Władze UJK chcą, wykorzystując nowy obiekt, uruchomić od kolejnego roku akademickiego nowy kierunek – wychowanie fizyczne. - Mamy zabezpieczenie kadrowe, które częściowo będziemy chcieli uzupełnić. To bardzo potrzebny kierunek i nie chodzi w nim tylko o prowadzenie zajęć w szkołach, ale także rozwijający się w Polsce dynamicznie rynek zawodów związanych z upowszechnianiem kultury fizycznej, takich jak np. trener indywidualny - wyjaśniał prof. Semaniak.

Uczelnia od 30 lat prowadzi studia podyplomowe z w-f oraz kursy instruktorskie z różnych dyscyplin. W ostatnich latach, w związku ze sprzedażą i wyłączeniem z użytkowania kilku uczelnianych budynków, uniwersytet stracił dwie sale gimnastyczne. Większość zajęć odbywała się salach wynajmowanych w ośmiu punktach Kielc.

Budowa oraz wyposażenie Centrum Rehabilitacji i Sportu kosztować będzie ok. 11 mln zł. 85 proc. tej kwoty będzie pochodziło ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. - Pozostałe środki uniwersytet pozyskał z Narodowego Programu Rozwoju Kultury Fizycznej - poinformował rektor.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 37 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów.Czytaj również