Dzisiaj jest 19 Kwietnia 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Coraz więcej dzieci ma próchnicę

Dodano: 01 kwietnia 2019

To FAKT! W Polsce próchnica diagnozowana jest u ponad połowy dzieci w wieku 3 lat, tylko 20 proc. pięciolatków nie ma tej choroby, młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio 8 zębów.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Próchnica to najpowszechniejsza choroba przewlekła dzieci i młodzieży. W większości przypadków można jej uniknąć lub zahamować jej rozwój. W tym celu zacząć dbać o zęby trzeba już wtedy, gdy zaczną się pojawiać, a zatem u niemowląt.

Sposoby na próchnicę u dzieci

Profilaktyka zaczyna się jeszcze wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży. To prawidłowa dieta, regularne kontrole u dentysty i – w razie konieczności – leczenie stomatologiczne jeszcze w okresie ciąży.

Kiedy u niemowlęcia pojawią się zęby, trzeba je myć – najlepiej nasączonym czystą wodą gazikiem nałożonym na palec. Koniecznie należy to robić po karmieniu przed snem dziecka, niezależnie od tego, czy niemowlę dostaje pokarm kobiecy czy mleko zastępcze. W mleku są cukry, a te stanowią pożywkę dla próchnicowych bakterii.

Starsze dzieci powinny dwa razy dziennie myć zęby szczoteczką i pastą z fluorem.

Trzeba ograniczyć cukier w diecie pod każdą postacią. Szczególnie niebezpieczne dla zębów są słodycze typu ciągutki, lizaki i landrynki.

W diecie dziecka należy zadbać o odpowiednią ilość białka i wapnia. 

Bezcukrowa guma do żucia to dobry pomysł dla dziecka – wspomaga produkcję śliny, która pomaga w zapobieganiu próchnicy.

Należy regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty, leczyć ewentualne ubytki oraz poddawać dziecko regularnemu lakierowaniu zębów (to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia) oraz lakowaniu bruzd zębowych (pokrycie bruzd specjalną substancją w celu eliminacji  możliwości rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy). Pierwszą wizytę u dentysty dziecko powinno odbyć przed ukończeniem drugiego roku życia, najlepiej wtedy, kiedy wyrżnęły się pierwsze zęby (a zatem jeszcze w wieku niemowlęcym).

Dlaczego unikanie próchnicy i jej leczenie jest ważne? Próchnica to stan zapalny miazgi zębowej, a każda taka sytuacja w jamie ustnej, niezależnie od tego, czy dotyczy przyzębia, czy miazgi, to otwarte drzwi dla bakterii do naszego organizmu. Bakterie mogą wędrować układem krwionośnym do różnych narządów m.in. mózgu, serca, nerek, powodując stany zapalne w tych narządach. Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest ból i utrata zębów.

jw

Źródło: Materiały Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego



Czytaj również