Dzisiaj jest 26 Lutego 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Cztery sposoby na żylaki

Dodano: 20 sierpnia 2019

Czy wiesz, że już 51 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn w Polsce ma problemy z niewydolnością działania zastawek żylnych? Jest to poważny problem społeczny w XXI wieku i dotyczy znacznej liczby osób czynnych zawodowo. Podpowiadamy sposoby na profilaktykę i leczenie żylaków.

 

Sposób nr 1 – unikanie

Żylakom sprzyjają nadciśnienie, nadwaga, palenie papierosów i gorące kąpiele, czynniki genetyczne, praca w pozycji stojącej lub siedzącej, noszenie butów na wysokich obcasach. O ile na czynniki genetyczne nie mamy wpływu, o tyle z pozostałymi możemy coś zrobić – schudnąć, rzucić palenie, unikać pantofli na wysokich obcasach, itd.

Sposób nr 2 – nogi w górę

Wykorzystuj każdą okazję, by trzymać nogi wyżej. Czy przy oglądaniu telewizji, czy w nocy – zadbaj o takie ułożenie nóg, by krew mogła łatwiej odpłynąć w stronę serca. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą i masz taką możliwość – postaw pod biurkiem podnóżek. A jeśli twoich nóg nie widać – ustaw tam porządne pudło, by móc trzymać nogi wygodnie wyciągnięte.

Sposób nr 3 – aktywność fizyczna

Ćwicz regularnie – minimum trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut. Idealne ćwiczenia dla osób z żylakami to na przykład nordic walking, rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie, a nawet zwykłe spacery. Jeśli pogoda nie sprzyja, w domu warto robić „rowerek” – to rytmiczne ćwiczenie nie przeciąża stawów, mogą je więc wykonywać osoby w każdym wieku. 

Sposób nr 4 – domowe sposoby

Jeśli masz w swojej spiżarce czosnek i ocet jabłkowy, możesz wypróbować domowe sposoby naszych babć. Rozgnieciony czosnek wymieszaj z miodem, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, a następnie otrzymaną papkę nakładaj na zmienione miejsce na co najmniej kilkanaście minut. Octem jabłkowym dobrze jest regularnie masować nogi – dzięki zawartości kwasu mlekowego, witamin A, E, C i B poprawia stan naczyń krwionośnych i obkurcza je.Czytaj również