Dzisiaj jest 20 Marca 2019, Środa, imieniny obchodzą:

Film na weekend: Mój Nikifor

Dodano: 08 czerwca 2018

Osoby niewidome mogą oglądać coraz więcej filmów dostosowanych do ich potrzeb. Produkcje z audiodeskrypcją można kupić za rozsądną cenę w sklepach największych sieci handlowych lub obejrzeć bezpłatnie w Internecie. W tym tygodniu polecamy film pt. „Mój Nikifor” w reżyserii Krzysztofa Krauzego.

 

Podstawą scenariusza była oparta na autentycznych wydarzeniach historia spotkania i przyjaźni Nikifora Krynickiego, samouka, zaliczanego do najwybitniejszych malarzy-prymitywistów, z młodszym o dwadzieścia osiem lat Marianem Włosińskim, absolwentem ASP i dekoratorem w krynickim uzdrowisku, który dla Nikifora zrezygnował z własnej kariery zawodowej. Główną, tytułową rolę zagrała Krystyna Feldman, dotychczas znana z licznych wyrazistych ról epizodycznych i drugoplanowych. Jej kreacja była nagradzana nie tylko na najważniejszych festiwalach w Polsce, ale i na świecie, m.in. w Manili, Kijowie i Valladolid.

Film, który jest obrazem wyjątkowym w dorobku Krzysztofa Krauzego, został chłodno przyjęty przez rodzimą krytykę. Zupełnie inaczej ocenili go recenzenci zagraniczni oraz jurorzy międzynarodowych festiwali filmowych. Obraz otrzymał Kryształowy Globus, główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Ponadto został doceniony m.in. w Atenach, Denver, Chicago i Łodzi.Czytaj również