Dzisiaj jest 12 Sierpnia 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Fizjoterapia online pod okiem naukowców

Dodano: 06 lipca 2020

Fizjoterapeuci z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przygotowali zestawy ćwiczeń zapobiegających częstym schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową. Udostępniają je online. Do pobrania są też ćwiczenia dla seniorów.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pracownicy Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu oraz Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Reumatologicznej AWF w Poznaniu zaproponowali ćwiczenia służące profilaktyce schorzeń związanych z siedzącym trybem życia. Zestawy treningowe przeznaczone są dla osób, które przez dłuższy czas pozostawały w domach i tych, których codzienna dawka ruchu została znacznie ograniczona.

Jak podkreśla kierujący projektem prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński, regularna aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży pozwala prawidłowo się rozwijać, natomiast dorosłym i seniorom – jak najdłużej utrzymać zdrowie.

„Materiały edukacyjne dotyczą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, problemów mięśniowych w rejonie karku, zapalenia stawu ramiennego i zmrożonego barku, cieśni kanału nadgarstka, zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Przygotowany został także zestaw ćwiczeń dla seniorów w warunkach domowych wzmacniających siłę mięśni” – wylicza dr hab. Łochyński.

Zaznacza, że ćwiczenia mają charakter ogólny, a każdy, kto szuka konkretnej porady lub pomocy fizjoterapeutycznej, powinien skonsultować się ze swoim rehabilitantem lub lekarzem.

Naukowiec zachęca do zapoznania się z ćwiczeniami i regularnych treningów. Poniżej znajdują się opisy programów treningowych wraz z nazwiskami autorów. Ćwiczenia pogrupowane są według rodzaju dolegliwości, którym mają zapobiegać:

• Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dr Magdalena Goliwąs 

• Problemy mięśniowe w rejonie karku – dr Piotr Kocur 

• Zarostowe zapalenie stawu ramiennego lub zamrożony bark – dr Marcin Grześkowiak 

• Zespół cieśni kanału nadgarstka – prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński 

• Ćwiczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego – dr Ewa Kamińska 

• Domowy zestaw ćwiczeń dla stawu kolanowego – dr Łukasz Michałowski 

• Ćwiczenia dla seniorów wzmacniające siłę mięśni w warunkach domowych – dr Ewa Kamińska 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/Czytaj również