Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

Gry komputerowe dla niepełnosprawnych

Dodano: 12 kwietnia 2013

Motywują do nauki, poprawiają koncentrację. Studenci z wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej stworzyli zestaw gier, które będą wykorzystywane do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

 

- Postanowiliśmy wykorzystać sensor kinekt, który umożliwia śledzenie ruchów gracza oraz analizowanie jego pozycji. Na tej podstawie możemy sprawdzić, czy dziecko wykonuje ćwiczenia zgodnie z zaleceniami rehabilitanta – tłumaczy Paweł Lipiec z Politechniki Gdańskiej.

Do pracy przy projekcie włączyło się przedszkole nr 77 w Gdańsku, które prowadzi zajęcia dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Gry testują najmłodsi.

- Każde ćwiczenie, a tym bardziej fizyczne jest dla dziecka mało atrakcyjne. Ze sprzętem komputerowym jest zupełnie inaczej. To jest bardzo duży motywator do wykonywania ćwiczeń - mówi Ewa Lewandowska, dyrektor przedszkola nr 77 w Gdańsku.

Gry będą stosowane przede wszystkim w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością ruchową. Program ćwiczeń można dostosować do potrzeb indywidualnych pacjenta.

- Zaproponowana przez studentów aplikacja ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Stymuluje prawie wszystkie obszary ich rozwoju – wyjaśnia psycholog Aneta Kosiewska.

Co roku na uczelniach technicznych w kraju i zagranicą powstają nowe urządzenia, dzięki którym każdy ma szansę wrócić do zdrowia. Stworzone przez studentów z Gdańska gry w połączeniu ze zwykłą rehabilitacją otwierają przed niepełnosprawnymi nowe możliwości.Czytaj również