Dzisiaj jest 28 Października 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Komunikacja z niepełnosprawnymi

Dodano: 15 października 2020

Zaburzeniom w porozumiewaniu się oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej poświęcono dwudniową konferencję „Model aktywnej komunikacji w praktyce edukacyjnej szkół oraz rodzin dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacji”. Partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” była Caritas Diecezji Radomskiej.

 

Celem konferencji było zaprezentowanie nowatorskich rozwiązań, które pomagają w efektywny sposób prowadzić terapię i edukację osób z trudnościami w porozumiewaniu się. Rodzice, terapeuci oraz dyrektorzy placówek dla osób ze specjalnymi potrzebami uczestniczyli w panelach edukacyjno-dyskusyjnych poświęconych sprawdzonym metodom nawiązywania kontaktu z dzieckiem niemówiącym. Każda z nich jest skuteczna, ale wymaga dostosowania do potrzeb i możliwości osoby z niepełnosprawnością.

Specjaliści zwracają uwagę, że na 1000 osób, od 8 do 12 doświadcza poważnych zaburzeń w porozumiewaniu się. Są to nie tylko osoby niemówiące, ale również kobiety i mężczyźni, których wypowiedzi są niezrozumiałe dla większości społeczeństwa. Osobom z takimi dysfunkcjami może pomóc komunikacja alternatywna i wspomagająca. A więc prowadzenie rozmowy przy pomocy np. symboli, obrazków, gestów czy dotyku.

Konferencja „Model aktywnej komunikacji w praktyce edukacyjnej szkół oraz rodzin dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacji” została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”. Partnerami wydarzenia byli: Caritas Diecezji Radomskiej oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Czytaj również