Dzisiaj jest 18 Lutego 2019, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Komunikaty głosowe ułatwiają podróż

Dodano: 23 grudnia 2016

Z Tomaszem Knapikiem, lektorem, rozmawia Bartosz Szpurek

 

 

 

Kilka lat temu nagrał pan komunikaty głosowe dla Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Można je usłyszeć m.in. w stołecznych autobusach i tramwajach. W jakich okolicznościach doszło do realizacji tego projektu?

– Jestem warszawiakiem z krwi i kości. Kiedy ZTM zaproponował, żebym użyczył głosu do nagrania komunikatów dla stołecznej komunikacji miejskiej – od razu się zgodziłem. Nie widzę nic w tym złego. Przeczytałem nazwy wszystkich przystanków z przyjemnością, a co więcej uzupełniłem dotychczasową wiedzę na temat topografii miasta.

Z systemów komunikacji pasażerskiej korzysta coraz więcej przewoźników w Polsce. Nagrania lektorskie pomagają dotrzeć do celu nie tylko osobom niewidomym…

– Jest to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie. Ułatwia podróż środkami komunikacji miejskiej osobom niepełnosprawnym, starszym i turystom. Z myślą o gościach z zagranicy nagrane zostały komunikaty głosowe w języku angielskim. Takie zapowiedzi przystankowe są emitowane w pojazdach kursujących do centrum.

Jak długo trwały pierwsze sesje i czy planowane są kolejne?

– Pierwsza sesja trwała kilkanaście dni. Nagrane zostały wówczas komunikaty głosowe do autobusów i tramwajów. Kolejne były i są organizowane w zależności od zapotrzebowania.   Czytaj również