Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

Kopalnia wynalazków

Dodano: 11 kwietnia 2013

Ośrodek dla dzieci niewidomych w Owińskach (woj. wielkopolskie) to kopalnia wynalazków. Powstały tam pierwsze w Polsce atlasy w języku brajlowskim, system nagrywania książek i specjalne długopisy do pisania w brajlu dla niewidomych.

 

Marek Jakubowski, nauczyciel z ośrodka w Owińskach opracował technologię, która pozwoliła opracować plany i mapy dotykowe. Opracowane projekty zostały przekazane do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych wydał atlas polski i europy dla osób niewidomych oraz plan miasta stołecznego Warszawy.

Teraz niewidomi dzięki atlasom mogą poznać nie tylko wszystkie kontynenty, państwa, morza i oceany, ale przede wszystkim Polskę – kraj, w którym mieszkają. Ale to nie jedyne pomoce dydaktyczne, jakie stworzyli pracownicy ośrodka dla niewidomych w Owińskach. W oparciu o mowę syntetyczną opracowali system nagrywania książek i specjalne długopisy wyposażone w cienki rysik do pisania w brajlu. Podopieczni ośrodka mówią na nie kredki. Niewidomi tworzą prace plastyczne w wyobraźni, przenoszą je na papier za pomocą kredek.

Ośrodek w Owińskach chce by z czasem jego wynalazki trafiły do wszystkich ośrodków dla niewidomych w Polsce.  Czytaj również