Dzisiaj jest 28 Marca 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Kurs online dla rehabilitantów

Dodano: 04 listopada 2019

Do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań z zakresu wirtualnej rzeczywistości i biomechaniki w rehabilitacji osób po udarze mózgu zachęcają naukowcy m.in. z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W międzynarodowym projekcie stworzyli ogólnodostępny kurs online w czterech językach.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

„Pokazujemy rehabilitantom nowoczesne możliwości – dostępne i często niedrogie – takie jak specjalne aplikacje czy gry komputerowe, które mogą wspierać samodzielną, domową terapię pacjentów, a jednocześnie są bardziej motywujące do ćwiczeń niż tradycyjne metody. Myślę, że taka rehabilitacja stanie się w przyszłości standardem” – powiedziała PAP koordynatorka projektu „Brain4Train” dr inż. Joanna Bartnicka z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Opracowane szkolenie dotyczy wdrażania innowacyjnych technologii opartych na wirtualnej rzeczywistości oraz na najnowszych osiągnięciach z zakresu biomechaniki. Jak tłumaczyła Bartnicka, dzięki rozwojowi technologii, pacjentom do rehabilitacji może wystarczyć laptop, kamera i odpowiednia aplikacja. Pacjent np. wykonuje pokazane na ekranie ruchy, a oko kamery rejestruje je i ocenia ich poprawność. Aplikacje pozwalają też na ćwiczenie umiejętności kognitywnych, czyli wspomagają np. proces zapamiętywania czy naukę orientacji w przestrzeni.

Zdaniem badaczki terapia za pomocą np. gier komputerowych jest bardziej motywująca do ćwiczeń niż tradycyjne spotkania z fizjoterapeutą. „Osoby ćwicząc w ten sposób widzą swój postęp (jest to tzw. biofeedback), co jest nagradzane. Zdobywają kolejne punkty, przechodzą kolejne etapy gry. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że rehabilitacja oparta na wirtualnej rzeczywistości nie jest znacząco bardziej skuteczna od tej tradycyjnej, bo same ćwiczenia są podobne, ale może być ciekawsza, bardziej motywująca, zachęcająca pacjentów do wysiłku. Stąd też powinna stać być uzupełnieniem spotkań z fizjoterapeutą” – zaznaczyła.

Kurs skierowany jest głównie do medyków – rehabilitantów, lekarzy, reumatologów, fizjoterapeutów, jednak korzystać z niego mogą wszyscy zainteresowani tematem. Szkolenie zakończone jest egzaminem, którego zaliczenie pozwala otrzymać certyfikat wydawany przez Instytut Biomechaniki w Walencji (korzystać z kursu można również bez tej opcji).

Obecnie dostępny jest on w angielskiej wersji językowej; do końca października ma być również w jęz. polskim, włoskim i hiszpańskim. Bartnicka podała, że do tej pory certyfikat ukończenia kursu otrzymało ok. 70 rehabilitantów z całej Europy.

Samo szkolenie składa się z czterech modułów. Każdy z nich to kilka sesji z informacjami teoretycznymi i praktycznymi m.in. w formacie PDF, w postaci filmów czy tzw. case studies pokazujących, jak wykonywać konkretne czynności z pacjentem. W szkoleniu podano również przykłady urządzeń czy aplikacji wspomagających rehabilitację.

Kurs dostępny jest na platformie e-learningowej Instytutu Biomechaniki w Walencji pod linkiem: https://campus.ibv.org/.

W projekt, obok Politechniki Śląskiej, zaangażowani byli: Instituto de Biomecanica de Valencia (Hiszpania), Fondazione Politecnico di Milano (Włochy) oraz Stichting European Society of Physical and Rehabilitation Medicine (Holandia).

Ze strony Politechniki Śląskiej w skład zespołu weszli naukowcy z Wydziału Organizacji i Zarządzania oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej. Projekt powstał w ramach programu „Erasmus+: Strategic Partnerships; Cooperation for innovation and the exchange of good practices”. Przedsięwzięcie w całości zostało sfinansowane ze środków unijnych w wysokości 1 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/



Czytaj również