Dzisiaj jest 18 Lipca 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Laboratorium nauki dźwięku

Dodano: 11 kwietnia 2013

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (woj. wielkopolskie) otwarto pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne. W nowoczesnej pracowni młodzież z dysfunkcją wzroku poznaje dotąd nieznane dźwięki i uczy się orientacji w terenie.

 

Laboratorium powstało przy współpracy z pracownikami Instytutu Akustyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej. Wcześniej projekt został skonsultowany z osobami niewidomymi. 

W wygłuszonym pokoju, wyposażonym w system nagłośnieniowy i komputerowy podopieczni ośrodka uczą się rozpoznawać nowe dźwięki. Baza danych, która jest systematycznie uzupełniana, liczy już kilka tysięcy nagrań. Znajdują się w niej m.in. dźwięki komunikacyjne i dźwięki przyrody.  

Ale to nie jedyna nowość. Wkrótce w Owińskach powstanie park orientacji przestrzennej, w którym osoby niewidome i niedowidzące nauczą się samodzielności oraz orientacji w terenie. Park powstanie w roku 2012 i będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Europie.Czytaj również