Dzisiaj jest 19 Kwietnia 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Ministerstwa bez niepełnosprawnych

Dodano: 01 czerwca 2015

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce utrzymuje się na poziomie poniżej 6 proc. Najwyższy – 4 proc. odnotowano w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. 3 proc. wskaźnikiem pochwalić się mogą Ministerstwa: Zdrowia, Cyfryzacji i Administracji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego – poinformował na spotkaniu Komisji Administracji i Cyfryzacji Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

 

W innych resortach wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych utrzymuje się na poziomie 2-3 proc. W instytucjach działających na szczeblu centralnym wygląda to inaczej: PFRON – ponad 12 proc., Ochotnicze Hufce Pracy – 6,29, Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego – 26,2, Urząd Kombatantów i Represjonowanych – ponad 6 proc. GUS i Straż Graniczna są bliskie osiągnięcia wskaźnika na poziomie – 6 proc.

W ocenie ministra Dudy osoby z niepełnosprawnościami nie podejmują pracy w administracji publicznej z wielu powodów. Najważniejsze – ze strony pracodawców to:

- Ograniczona liczba stanowisk pracy

- Duża konkurencja

- Wysokie wymagania / oczekiwania pracodawców

- Bariery architektoniczne i mentalne

Ze strony osób z niepełnosprawnościami:

- bardzo wysoki poziom bierności zawodowej

- nieodpowiednie kwalifikacje

- brak doświadczenia zawodowego

- bariery o charakterze subiektywnym

Jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podjąłem szereg działań mających na celu promowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz zabiegających dyskryminowania tych osób. Miejsca pracy na osoby niepełnosprawnych – nie czekają. Nabór odbywa się od czasu do czasu. Ale wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest coraz lepszy, sukcesywnie wzrasta – powiedział minister Jarosław Duda.  



Czytaj również