Dzisiaj jest 11 Kwietnia 2021, Niedziela, imieniny obchodzą:

Modułowy szpital dla chorych na COVID

Dodano: 24 lutego 2021

Modułowy szpital dla chorych na COVID-19 został uruchomiony w Warszawie – poinformowało we wtorek ministerstwo obrony. Jesteśmy gotowi, żeby pomagać najciężej chorym – zapewnił szef resortu Mariusz Błaszczak podczas otwarcia szpitala, usytuowanego na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl

„Na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie uruchomiony został szpital modułowy, w którym będą leczeni pacjenci zakażeni COVID-19. Dzięki czemu zostaną zwolnione miejsca na oddziałach specjalistycznych w WIM” – podał we wtorek rano resort obrony na swoim profilu na Twitterze.

Szef resortu obrony podczas konferencji prasowej w WIM podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego „są na pierwszej linii walki z koronawirusem”. Mówiąc o nowo otwartym szpitalu modułowym Błaszczak podkreślił: „jesteśmy gotowi, żeby pomagać najciężej chorym, tu właśnie w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy gotowi, bo mamy wdrożone rozwiązania, które zapewnią pomoc, tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują”.

Towarzyszący mu dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak ocenił, że nowy szpital jest „szpitalem tymczasowym plus”. „Ten plus oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa epidemicznego personelu i pacjentów, nielimitowany zakres możliwości terapeutycznych, jakich wymagają pacjenci z COVID-19 oraz – co nie mniej ważne – bezpośrednie sąsiedztwo szpitala o najwyższym poziomie referencyjności (na ul. Szaserów – PAP), co stwarza dodatkowe możliwości wymaganej w danej sytuacji klinicznej terapii, czy diagnostyki” – wyjaśnił gen. Gielerak.

Szef WIM podkreślił też, że jest to pierwszy tego typu szpital w Polsce. „Dzięki zastosowanym tu technologiom i rozwiązaniom organizacyjnym z powodzeniem będzie mógł funkcjonować, realizując zadania medyczne oraz szkoleniowe jeszcze długo po zaprzestaniu epidemii, przyczyniając się do podniesienia bezpieczeństwa państwa i obywateli” – zapowiedział gen. Gielerak.

We wtorek w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak informował, że uruchomiony szpital modułowy przy ulicy Szaserów w Warszawie, oparty będzie na kadrze medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego i będzie przeznaczony dla tych, którzy będą najciężej przechodzili COVID-19. Zaznaczył też, że został on przygotowany „z myślą o negatywnym rozwoju sytuacji”, jeśli chodzi o epidemię.

Podkreślił, że szpital ma charakter modułowy i w sytuacji, w której byłaby taka potrzeba, może być przeniesiony w inne miejsce. „Odciążamy w ten sposób łóżka dla pacjentów niecovidowych w Wojskowym Instytucie Medycznym, który jest jednym z największych szpitali w Warszawie” – mówił Błaszczak.

W szpitalu mieści się 66 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 124 pacjentów. Przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia specjalistów WIM z miji medycznych w Lombardii i USA. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ itm/Czytaj również