Dzisiaj jest 20 Sierpnia 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

Muzeum Lubelskie bez barier

Dodano: 11 lutego 2019

Polskie muzea sukcesywnie dostosowują swoje ekspozycje i wnętrza do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki licznym udogodnieniom, zgromadzone eksponaty mogą zobaczyć lub dotknąć osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności. W tym tygodniu zapraszamy do Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

 

Muzeum Lubelskie w Lublinie należy do grona najstarszych placówek muzealnych w Polsce. Ma cztery oddziały na terenie miasta i pięć zamiejscowych. W siedzibie głównej na Zamku Lubelskim można zobaczyć ekspozycję archeologiczną oraz wystawę monet i medali.  W 1999 roku Muzeum Lubelskie wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Lubelskie jest dostępne dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. Odwiedzające placówkę osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą skorzystać z wygodnego podjazdu, dostosowanych toalet i pochylni nakładanych na stopnie. Do ich potrzeb dostosowana została część parterowa budynku. Tutaj znajduje się szatnia, kasa biletowa i sklepik muzealny.

Osobom niedosłyszącym, które korzystają z aparatów słuchowych Muzeum Lubelskie wypożycza audioprzewodniki z indywidualną pętlą indukcyjną. Są one dostępne w kasie muzealnej. Dodatkowo, w holu głównym wyświetlany jest film o Muzeum z tłumaczeniem na język migowy. 

Muzeum Lubelskie jest również przyjazne osobom niewidomym. Z myślą o takich gościach przygotowano audiodeskrypcje wybranych obiektów, które dostępne są zarówno na stronie internetowej, jak również w siedzibie Muzeum, w postaci audioprzewodników. Na czas zwiedzania w kasie muzealnej można wypożyczyć tyflografiki.Czytaj również