Dzisiaj jest 19 Grudnia 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Nowe Solarisy w Ostrowie Wielkopolskim

Dodano: 09 stycznia 2018

Solaris Bus & Coach S.A. przekazał cztery elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 nowej generacji Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Będą to pierwsze całkowicie bezemisyjne pojazdy w tym mieście. To druga część autobusowego kontraktu podpisanego z miejskim przewoźnikiem – od września 2017 roku ulicami Ostrowa jeżdżą już 3 sztuki nowego Urbino 12 spełniające restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6.

 

12-metrowe nowe Urbino, model nagrodzony prestiżowym tytułem najlepszego autobusu miejskiego w Europie roku 2017, w wersji dla Ostrowa Wlkp. wyposażony jest w silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Autobusy posiadają także przygotowaną instalację, zapewniającą możliwość podłączenia i zabudowania pantografu, który z mocą 200 kW, umożliwi w przyszłości ładowanie baterii podczas poruszania się pojazdu po mieście.

Całkowita pojemność pasażerska autobusu to 75 osób, w tym 24 miejsca siedzące. Dodatkowymi udogodnieniami są, m.in. ogólnodostępny system WiFi, ładowarki USB, klimatyzacja całej przestrzeni pasażerskiej, system automatycznego głosowego zapowiadania przystanków, dwa ekrany LCD i miłe dla oka oświetlenie wnętrza w technologii LED.

Nowa generacja Solarisów jest już znana mieszkańcom Ostrowa – we wrześniu 2017 roku producent dostarczył przewoźnikowi 3 autobusy z napędem konwencjonalnym. Wszystkie spełniają rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Przy okazji pojazdy zadebiutowały w nowej, czerwonej kolorystyce.

Solaris jest obecny w Ostrowie Wlkp. już od 2004 roku, dokąd łącznie dostarczył już 33 autobusy.

Jest szansa, ze w najbliższym czasie przybędzie bezemisyjnych autobusów elektrycznych w Ostrowie Wlkp. W grudniu ub. roku miasto otrzymało z Unii Europejskiej dotację na dalszy rozwój transportu publicznego, która pozwoli na zakup dodatkowych 10 bateryjnych autobusów.Czytaj również