Dzisiaj jest 20 Kwietnia 2024, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nowe autobusy bez barier w Krakowie

Dodano: 24 sierpnia 2017

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zaprezentowało 20 nowych autobusów elektrycznych. Ich dostawcą jest firma Solaris. Zakupione bezemisyjne pojazdy to 17 sztuk Urbino w wersji 12-metrowej oraz trzy autobusy przegubowe nowej generacji. Jeden z nich jest jednocześnie pojazdem numer 15000 wyprodukowanym przez polskiego producenta z Bolechowa.

 

Pojazdy, które w najbliższych dniach wyjadą na ulice Krakowa, już zostały uznane przez ekspertów za najlepsze autobusy elektryczne w Europie. Solaris Urbino 12 electric zdobył tytuł najlepszego autobusu miejskiego roku 2017 w konkursie „Bus of the Year” (organizowanym od 1989 roku na najlepszy autobus miejski przez ACE – Association of Commercial Vehicles Editors, Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych).

– Dzisiejsza dostawa 20 niskopodłogowych autobusów elektrycznych zamyka realizację pierwszej umowy, podpisanej w kwietniu 2016 roku w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na dostawę „107 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów miejskich”. Od czerwca 2016 roku na ulice Krakowa wyjechało już prawie 200 nowych autobusów, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce, a w Europie zajmujemy pod tym względem 5. miejsce. To jednak nie koniec zakupów w najbliższych latach. W czerwcu br. zostało podpisane porozumienie z NCBiR w sprawie realizacji programu transportu bezemisyjnego. Porozumienie daje MPK S.A. możliwość zakupu 11 autobusów w I etapie projektu, a następnie, po pozytywnych wynikach testów, prawo opcji zakupu do 150 dodatkowych autobusów. Dostawa autobusów elektrycznych z tego projektu będzie realizowana w latach 2019-2021 – powiedział Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK S.A. w Krakowie.

Wszystkie zamówione przez MPK S.A. elektryczne Solarisy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy (w którym za bilet będzie można zapłacić zarówno monetami, jak i kartą płatniczą), monitoring oraz nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Baterie autobusów mogą być ładowane na dwa sposoby: przez zamontowany na dachu pantograf lub przez złącze typu plug-inpodczas przebywania na terenie zajezdni.

– Autobusy elektryczne są przede wszystkim całkowicie bezemisyjne i niezwykle ciche, co dla takiego miasta jak Kraków ma kluczowe znaczenie. Mimo że technologia autobusów bateryjnych wciąż jest droższa od tradycyjnych napędów i wymaga nakładów na infrastrukturę ładowania, to jest to inwestycja, która znacząco obniża poziom emisji i stwarza warunki dla poprawy komfortu życia w mieście – powiedział Zbigniew Palenica, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Nowe Solaris Urbino 12 electric dla krakowskiego MPK są wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie typu Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Z kolei przegubowe Urbino 18 electric napędzane są silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW, a energia elektryczna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh.



Czytaj również