Dzisiaj jest 28 Marca 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Noworoczny plan zdrowotny!

Dodano: 31 stycznia 2018

Spacer z przyjaciółką, schody zamiast windy, szybka samokontrola po prysznicu. Wykorzystując noworoczną motywację, warto do tematu troski o zdrowie podejść kompleksowo. Lekarze zdradzają pięć prostych sposobów.

 

Źródło: www.newseria.pl

Badania pokazują, że większa troska o zdrowie jest jednym z najczęstszych postanowień noworocznych. Eksperci radzą, jak zrobić to bez większego trudu. Poniżej pięć zdrowotnych „przykazań” na nowy rok.

Zamiast ploteczek

U podstawy nowej piramidy żywienia znajduje się aktywność fizyczna. Instytut Żywności i Żywienia zaleca minimum pół godziny dziennie ruchu w dowolnej formie, tak prostej jak spacer, bieganie czy pływanie.

Co na to ekspert? lek. med. Mariola Madler-Litera, specjalista medycyny rodzinnej w sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: Warto tutaj zastanowić się, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność. Robiąc to co lubimy, zwiększymy szansę na wyrobienie w sobie cennej systematyczności. Poza tym sport pomaga uwalniać endorfiny, czyli hormony szczęścia.

I pamiętajmy – najlepiej smakuje w towarzystwie. Budzi lepsze skojarzenia, a możliwość podtrzymywania rozmowy np. podczas biegu oznacza, że utrzymujemy właściwe tempo.

Po prysznicu

Przyjęło się, że listopad to miesiąc, w którym mężczyźni w Polsce i na świecie chętniej niż zwykle paradują z wąsem. Zachęcają w ten sposób do profilaktyki „męskich” chorób. Lekarze apelują jednak, by o nowotworach prostaty i jąder pamiętać przez cały rok – we wczesnych stadiach chorobę da się wyleczyć.

Co na to ekspert? lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urolog sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: Raz w miesiącu trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi. Poza tym – ważne jest, żeby znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie. Jeżeli nowotwór się pojawiał, coroczne badania należy wykonywać w młodszym wieku.

W godzinach pracy

Swoją aktywność można zwiększyć podczas codziennych zajęć. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by jadąc do pracy komunikacją miejską, wysiadać kilka przystanków wcześniej, wybierać schody zamiast windy czy regularnie sprzątać w domu.

Co na to ekspert? lek. med. Tomasz Jarowicz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: - Dobrze jest również znaleźć czas na przerwę w pracy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń, najlepiej przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu. Wystarczy wyjść przed budynek i zamiast zaciągnąć się papierosem, poruszać się i wciągnąć do płuc trochę tlenu.

Przed komputerem

Ból głowy, szczypanie, odczucie swędzenia czy piasku w oczach – to sygnały, że nasze oczy „męczą się” w pracy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na chronienie ich przed niekorzystnym oddziaływaniem monitora, telefonu czy komputera.

Co na to ekspert? lek. med. Mariola Madler-Litera, specjalista medycyny rodzinnej w sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: Często mrugajmy – zamykając na chwilę powieki, w naturalny sposób nawilżamy oczy i chronimy je przed zmęczeniem. Co kilkanaście minut róbmy przerwę od monitora - podejdźmy do okna i popatrzmy na zieleń. Gdy często pieką nas oczy, kupmy krople nawilżające. Jeśli nosimy okulary, skonsultujmy się z okulistą w kwestii doboru szkieł odpowiednich do pracy z komputerem.

Bez ciśnienia

Trudno w to uwierzyć, ale nawet co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze. Choroba długo nie daje wyraźnych objawów, a nieleczona jest bardzo groźna. Niepokojącym sygnałem powinny być bóle głowy, szum w uszach, zmęczenie i zasłabnięcia.

Co na to ekspert? lek. med. Aleksandra Olender-Chlebik, specjalista medycyny rodzinnej w sieci przychodni NZOZ ,,Twój Lekarz”: Kluczowe są regularne pomiary ciśnienia. W aptekach dostępnych jest wiele różnych ciśnieniomierzy, na przykład automatyczne, które same wykonują pomiar. Pamiętajmy jednak, że prawdziwą gwarancję  daje badanie w gabinecie lekarskim. Odpowiedni odczyt, w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą lekarza, pozwalają postawić prawidłową diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie. Jeśli dostaniemy lekarstwa – koniecznie przyjmujmy je regularnie.



Czytaj również