Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

Nowy projekt FAR

Dodano: 12 kwietnia 2013

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, największa w Polsce organizacja prowadząca kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich, zrealizowała zdjęcia do specjalnej serii filmów instruktażowych dotyczących samoobsługi osoby niepełnosprawnej ruchowo.

 

- Po wypadku należy na nowo nauczyć się swojego ciała, na nowo poznać jego funkcje – niektóre w drastyczny sposób zmienione.  Jeszcze raz – w odmienny sposób – nauczyć się ubierać, jeść, wsiadać do samochodu, otwierać drzwi. Rysunki lub opisy wyrażają to jedynie w przybliżeniu. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych i nakręcić, sekwencja po sekwencji, poszczególne czynności związane z samoobsługą. Opanowanie czynności pokazanych na filmach pozwala na odbudowywanie niezależności - wyjaśnia Rafał Skrzypczyk, wiceprezes Fundacji.

Osoba, która pomimo niepełnosprawności potrafi samodzielnie wykonywać większość czynności życia codziennego, może powrócić do pracy, spełniać swą rolę w rodzinie, podjąć lub kontynuować naukę. Tematy filmów obejmowały między innymi: wsiadanie i wysiadanie z samochodu, zsiadanie i wsiadanie na wózek z podłogi, jedzenie i trzymanie sztućców przez osobę z porażeniem czterokończynowym, ubieranie się.

We wszystkich filmach wystąpili niepełnosprawni instruktorzy i beneficjenci Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Projekt został zrealizowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kreację i strategię kampanii przygotowała agencja marketingu społecznego TELESCOPE.Czytaj również