Dzisiaj jest 19 Kwietnia 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Odra: Choroba wieku dziecięcego

Dodano: 21 listopada 2018

To MIT! Chyba, że ktoś za niegroźną chorobę uznaje taką, w wyniku której od 1/3 do 1/4 chorych z powodu stanu zagrożenia zdrowia lub życia trafia do szpitala.

 

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

A tak dzieje się w przypadku odry. Nawet jeśli jednak pacjent znajduje się wśród tych, którzy odrę mogą przeleżeć w domu, trudno mówić o łagodnym przebiegu tej choroby.

Objawy odry to:

Wysoka gorączka – do 40 stopni (małe dzieci przy takiej temperaturze ciała mogą mieć drgawki gorączkowe) – która trwa kilka dni;

Światłowstręt;

Zapalenie spojówek;

Suchy, męczący kaszel;

Pod koniec choroby – mało estetyczna wysypka na ciele;

Ból gardła;

Ogólne rozbicie.

Odra może też zakończyć się powikłaniami.

Powikłania odry:

Zapalenie ucha (dość częste – 7-9 osób na 100 chorujących na odrę) – zwłaszcza u małych dzieci może doprowadzić do uszkodzenia słuchu;

Zapalenie płuc (dość częste – 1-6 osób na 100 chorujących na odrę)  – główna przyczyny śmierci małych dzieci chorujących na odrę.

Zapalenie mózgu (rzadkie – 1 osoba na 1000 chorujących na odrę) – może doprowadzić do śmierci lub kalectwa.

Podostre stwardniejące zapalenie mózgu (bardzo rzadkie – 1 osoba na 100 000 chorujących na odrę) – nieuleczalna, postępująca i doprowadzająca do śmierci choroba, która może się rozwinąć w wyniku odry w kilka lat po jej przechorowaniu.

Dodajmy, że na odrę najczęściej chorują dzieci, ale mogą na nią zachorować również dorośli - przede wszystkim ci, którzy nie przebyli tej choroby w dzieciństwie albo też ci, którzy nie zostali prawidłowo zaszczepieni przeciwko odrze (czyli dwoma dawkami szczepionki).

Jw (zdrowie.pap.pl)

Źródła:

M. Ściubisz, I. Rywczak: Ryzyko związane ze szczepieniami i chorobami, którym zapobiegają, w: Medycyna Praktyczna, portal

Interna Szczeklika – wyd. Medycyna Praktyczna



Czytaj również