Dzisiaj jest 18 Lipca 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Odzież dla niepełnosprawnych

Dodano: 11 kwietnia 2013

Naukowcy z Łódzkiego Instytutu Włókiennictwa zaprojektowali praktyczną kolekcję odzieży męskiej i damskiej dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Kolekcja powstała na bazie ankiety, za pośrednictwem której pracownicy zakładu technologii dziewiarskich i odzieżnictwa – zapytali osoby z niepełnosprawnością w jakiej odzieży czuliby się najlepiej. Dlatego tworzą ją dresy, kurtki i płaszcze przeciw deszczowe zapinane z boku, na zamki błyskawiczne. 

- Naszym celem było zaprojektowanie takich wyrobów, które byłyby wygodne, łatwe do zakładania i zdejmowania, żeby osoba niepełnosprawna czuła się w nich komfortowo  - mówi dr inż. Elżbieta Mielicka, kierownik zakładu technologii dziewiarskich i odzieżnictwa Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

Procedura projektowania odzieży dla niepełnosprawnych nie jest prosta. Każdy element jest szczegółowo dopracowywany.

- Zaczynamy od koncepcji wzorniczej. Następnie projekt przenosimy na papier, nanosimy linie, które utworzą wzór i przerzucamy wszystko do komputera. W komputerze rostopniowujemy go na różne wielkości, potrzebne do realizacji  projektu  - wyjaśnia Wiesława Danisiewicz, projektant kolekcji.

Odzież bezszwowa z Łodzi jest nie tylko praktyczna i ciepła, ale także modna i elegancka. 

- Osobie z niepełnosprawnością ruchową, która ma problemy z dłońmi – ciężko jest cokolwiek włożyć na siebie. Tutaj wszystkie zapięcia, zamki zostały umiejscowione z boku.  Miło, że taka kolekcja powstała – tłumaczy Jarosław Pałka, niepełnosprawny z Warszawy.

Kolekcja zaprojektowana przez łódzkich naukowców została doceniona i wyróżniona na targach Innowacji w Brukseli  i Bangkoku. Obecnie poszukiwany jest producent, który byłby zainteresowany szyciem poszczególnych modeli i ich sprzedażą.  Czytaj również