Dzisiaj jest 20 Czerwca 2019, Czwartek, imieniny obchodzą:

Otwarto Muzeum Medycyny i Farmacji

Dodano: 04 stycznia 2019

Wykonane przez śląskich lekarzy płucoserce i pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego, dawne narzędzia i naczynia do wytwarzania leków, a nawet zielarnia - to wszystko można podziwiać w otwartym w Sosnowcu (Śląskie) Muzeum Medycyny i Farmacji.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Działa ono na sosnowieckim Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak powiedziała PAP inicjatorka powołania muzeum, dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Krystyna Olczyk, impulsem stał się dla niej dynamiczny rozwój medycyny, farmacji i diagnostyki laboratoryjnej. Korzystając z pomocy pracowników, pasjonatów historii i kolekcjonerów, zaczęto gromadzić eksponaty.

Muzeum składa się z 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum, oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne. Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki czemu powstała zielarnia. Bogate wyposażenie muzeum uczelnia zawdzięcza m.in. prywatnym darczyńcom. Jednym z nich jest Emilian Kocot, sosnowiecki lekarz, który od lat gromadzi medyczne eksponaty.

Budynek, którego parter zaadaptowano na potrzeby ekspozycji, to Dom Studencki nr 2 przy ulicy Ostrogórskiej 30 w Sosnowcu. Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Kiedyś też ratowano zdrowie i życie ludzi, z użyciem prymitywnych z dzisiejszej perspektywy narzędzi. Medycyna idzie naprzód, żyjemy coraz dłużej. Pokazujemy w ten sposób naszym studentom, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy – podkreśliła prof. Olczyk.

Muzeum jest na razie otwarte dla pracowników i studentów, wkrótce jednak ma zostać udostępnione mieszkańcom regionu. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/Czytaj również