Dzisiaj jest 18 Lipca 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Pamięć absolutna

Dodano: 24 listopada 2015

Osoby chorujące na mózgowe porażenie dziecięce, autyzm oraz zespół Aspergera mają fotograficzną pamięć. Zapamiętują m.in. numery budynków, telefonów, rejestracyjne pojazdów, potrafią rozpoznawać wszystkie modele samochodów.

 

Miłosz ma 14 lat. Od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Potrafi jednym tchem wymienić wszystkie modele autobusów i tramwajów jeżdżących po warszawskich ulicach.

Rozpoznaje zarówno nowe środki transportu publicznego, jak i te stare, sukcesywnie odrestaurowywane przez miłośników komunikacji miejskiej. Kiedy zobaczy jakiś pojazd – zapamiętuje najdrobniejsze detale – tłumaczy Lena, mama Miłosza.

U Adama w wieku 4 lat zdiagnozowano zespół Aspergera. Jego rodzice wspominają, że już w szkole podstawowej przejawiał zdolności do zapamiętywania różnych numerów.

Znał na pamięć numery telefonów i budynków mieszkalnych znajomych i krewnych. Zaskakiwał wszystkich gości przy stole cytując z pamięci numery rejestracyjne ich samochodów. Jedni śmiali się z tego, inni patrzyli z niedowierzaniem i zastanawiali się skąd posiada takie informacje – mówi Jarosław, tata Adama.

W Polsce żyje ponad 5 mln osób niepełnosprawnych. Pacjenci u których zdiagnozowano schorzenia neurologiczne posiadają dar – umiejętność zapamiętywania rzeczy – najdrobniejszych szczegółów, na które osoby z innymi niepełnosprawnościami… i zdrowe nie mają w zwyczaju zwracać uwagi.Czytaj również