Dzisiaj jest 6 Czerwca 2020, Sobota, imieniny obchodzą:

Podział subwencji oświatowej w 2020 r.

Dodano: 06 listopada 2019

Około 600 zł subwencji oświatowej więcej na każdego ucznia – na takie wsparcie przy podziale pieniędzy na prowadzenie szkół w 2020 r. mogą liczyć samorządy w trudnej sytuacji finansowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

 

Źródło: www.kurier.pap.pl

W przyszłym roku kwota subwencji przypadająca na jednego ucznia przeliczeniowego ma wynosić 5986 zł. Wysokość subwencji oświatowej, która trafi do JST, uzależniona jest od liczby uczniów przemnożonych przez określane przez MEN wagi i wskaźniki (m.in. z uwzględnieniem stopnia awansu zawodowego nauczycieli). W tym roku resort edukacji wprowadził lub zmodyfikował kilkanaście z nich.

Przy podziale przyszłorocznej subwencji oświatowej będzie uwzględniano sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego. To nowość – jak na razie w ten sposób dzielona była tylko dodatkowa subwencja na podwyżki dla nauczycieli, co dotyczyło czterech miesięcy od września do grudnia. Teraz mechanizm ma zostać zastosowany dla całego roku.

Utrzymano zasadę zastosowaną w 2019 r., tj. połączenie wskaźnika zamożności ustalanego na podstawie dochodów podatkowych i wskaźnika określającego wielkość szkoły dla dzieci i młodzieży (limit 18 uczniów średnio na klasę szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum i BS I).

„Ustalono wartości wagi w taki sposób, aby kwota dodatkowej subwencji na ucznia wynosiła trzykrotność kwoty przewidzianej z tego tytułu w roku 2019” – wyjaśnia MEN.

W 2019 r. była to kwota 183 zł na ucznia i dotyczyła ostatnich 4 miesięcy roku. W 2020 r. określono wagę z tego tytułu o wartości 0,1, co da kwotę na ucznia ok. 599 zł. Ponadto ograniczono to rozwiązanie wyłącznie do szkół publicznych.

aba/Czytaj również