Dzisiaj jest 25 Kwietnia 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Pracodawcy wrażliwi społecznie

Dodano: 07 sierpnia 2015

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to duże wyzwanie. Okazuje się, jednak, że coraz więcej pracodawców wpisuje się w politykę odpowiedzialności społecznej i decyduje na ten krok. Głównym argumentem okazują się korzyści finansowe, wsparcie dotyczące dostosowania lub utworzenia stanowiska pracy, czy obniżenie tzw. kar na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Obecnie pracuje 15,2% osób niepełnosprawnych, aktywnych zawodowo jest 17,4%. Bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych wynosi 12,8%. Porównując z osobami pełnosprawnymi statystyki nie wyglądają korzystnie. Aktywności osób pełnosprawnych wynosi 56,3%, wskaźnik zatrudnienia 51,7%, a bezrobocie 8,1%. Jednak jeśli wziąć pod uwagę sytuację osób niepełnosprawnych jeszcze 10 lat temu, to widać znaczny wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych oraz większą motywację pracodawców do zatrudniania osób z różnymi dysfunkcjami. Chętnych do zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest przeszło 23 tys.

Pracodawcy cenią osoby niepełnosprawne za zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, często większe zmotywowanie i lojalność. Natomiast firma zatrudniająca osoby niepełnosprawne  buduje wizerunek pracodawcy wrażliwego społecznie, otwartego na potrzeby słabszych i gorzej radzących sobie na rynku pracy i bywa, że rekompensuje braki kadrowe przy pracach, których nie chcą wykonywać osoby pełnosprawne.

Firmy, instytucje i organizacje, które zatrudniają osoby niepełnosprawne mogą pochwalić się swoimi sukcesami. Do 15 sierpnia przedłużony został termin zbierania zgłoszeń do Konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie Lodołamacze. Przypomnijmy: Konkurs ma na celu promocję zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać się w trzech kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy oraz instytucja. Kapituła przyznaje również dwa dodatkowe wyróżnienia: Lodołamacza Specjalnego i Super Lodołamacza, czyli dla firmy i instytucji szczególnie zaangażowanej w pomoc  osobom niepełnosprawnym.

Konkurs trwa już od 10 lat i organizuje go fundacja Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Formularze zgłoszeniowe można przesyłać na adres: lodolamacze@popon.pl .



Czytaj również