Dzisiaj jest 12 Sierpnia 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Prezydenci miast w dobie koronawirusa

Dodano: 06 lipca 2020

Prezydent Wrocławia rapuje, czyta bajki i przypomina o bezpieczeństwie. Michał Zaleski ze łzami w oczach zapewnia o miłości do torunian. Sprawdzamy, jak prezydenci rozmawiają z mieszkańcami w czasach epidemii.

 

Epidemia koronawirusa była nagłym i niespodziewanym wyzwaniem wizerunkowym dla firm, które musiały nauczyć się mówić do klientów w nowej rzeczywistości. To też egzamin z PR-u dla rządzących, którzy stanęli przed zadaniem przekonania Polaków do swojego planu walki z zagrożeniem. COVID-19 okazał się także poważnym komunikacyjnym wyzwaniem dla samorządowców, którzy na co dzień są na pierwszej linii frontu i muszą radzić sobie z konkretnymi trudnościami. To oni od kilku tygodni decydują o bezpiecznych dojazdach komunikacją miejską do pracy, o tym czy nadszedł już czas otworzyć żłobki, o ulgach dla lokalnych przedsiębiorców. Którzy włodarze wykazują się największą aktywnością w tym czasie i w sposób najbardziej przekonujący mówią do mieszkańców?

Profesjonalizm z przymrużeniem oka

Prawdziwym gospodarzem, który z uwagą wsłuchuje się we wszystkie głosy i dba o każdy szczegół funkcjonowania miasta w tym trudnym okresie, okazał się Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Nie tylko codziennie w mediach społecznościowych organizuje transmisje live, podsumowując w ten sposób kolejne posunięcia, mające przeciwdziałać skutkom koronawirusa, ale też podkreśla, że zależy mu na prawdziwym dialogu. – Kochani, dziś mój raport podzielimy na dwie części – w pierwszej standardowo opowiem Wam, jakie działania podejmujemy we Wrocławiu w związku z epidemią. W drugiej części z kolei chciałbym faktycznie z Wami porozmawiać – dlatego proszę dzisiaj o dużo pytań w czasie transmisji – zachęca odbiorców w jednym z postów.

„Jacek Sutryk uosabia wartości, których znaczenie niezwykle wzrosło w dobie epidemii, czyli daje odbiorcom poczucie bezpieczeństwa i buduje zaufanie. Jest przy tym wiarygodny i prawdziwy. Codzienny przekaz prezydenta odpowiada na zróżnicowane potrzeby mieszkańców i mimo podejmowania tych różnorodnych tematów, jest bardzo spójny. Z jednej strony samorządowiec pokazuje twarz profesjonalisty: rozwiązuje realne problemy, relacjonuje działania miasta, przypomina o historycznych wydarzeniach. Z drugiej strony Sutryk prezentuje się w mniej formalnych sytuacjach i ma do siebie ogromny dystans: pozuje z przygarniętym kotem Wrockiem, czyta bajki najmłodszym, zajada się pizzą z lokalnej restauracji, bierze udział w gitarowym rekordzie Guinnessa, rapuje w ramach #Hot16Challenge2. Jest razem z wrocławianami w ich codziennych radościach i troskach: jak najlepszy kolega, na którego ramieniu zawsze można się wesprzeć. Polityk buduje w ten sposób kapitał, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości, chociażby w czasie wyborów. To cenne szczególnie, że to dopiero jego pierwsza kadencja. Ludzie z pewnością będą premiować prezydenta, który sprawdził się w trudnych czasach” – mówi Marta Bełza, manager w 38 Content Communication.

Troska o miasto płynąca prosto z serca

Wieloletni prezydent Torunia Michał Zaleski w przeciwieństwie do kolegi z Wrocławia, nie wyróżnia się niczym szczególnym w mediach społecznościowych. Podobnie jak wielu innych samorządowców w komunikacji stawia na konkretne działania, które mają pokazywać troskę o dobro mieszkańców. Odmówił chociażby przekazania danych ze spisu wyborców Poczcie Polskiej, alarmował o wzrastającym bezrobociu w mieście, wystosował list do rządu w sprawie zwiększenia limitów podróżnych w autobusach i tramwajach. Jednak w pamięci wielu osób z pewnością zapisze się wywiad, jakiego polityk udzielił portalowi Onet.pl. W trakcie rozmowy nie potrafił ukryć emocji. Zapytany o przygotowania do prezydenckich wyborów, nie wytrzymał i rozpłakał się na wizji, mówiąc: – Ja mogę jedno zadeklarować: żyję zdrowiem i życiem torunian. Nie zrobię nic innego, niż dbanie o to. Kocham tych ludzi, to miasto.

„Chociaż samorządowców oceniamy raczej w kategoriach sprawnych zarządców niż partyjnych działaczy, tak czy inaczej postrzegamy ich jako polityków. I trzeba przyznać, że jak na polityka był to niezwykły przejaw uczuciowości. Łzy prezydenta nie były kreacją, tak jak często bywa to z uśmiechami przywdziewanymi na okoliczność publicznych sytuacji. Był to niezwykle szczery i poruszający gest oraz najlepsze świadectwo na to, że Michał Zaleski w zarządzanie Toruniem wkłada całe serce, nawet jeśli nie wszystkie jego decyzje spotykają się z aplauzem” – tłumaczy Marta Bełza.

Większość prezydentów wykorzystuje media tradycyjne i społecznościowe, żeby informować o aktywności swojej i miejskich instytucji w dobie koronawirusa. Znajdziemy oświadczenia na temat otwarcia żłobków, pomocy przedsiębiorcom, funkcjonowania ośrodków kultury, czyli codzienne i bez dwóch zdań bardzo istotne sprawy. Niewielu jednak robi ten dodatkowy krok i decyduje się pokazać swoją ludzką stronę w czasach, kiedy towarzyszy nam niepewność, tęsknota, a tym samym budzi się w nas mocna potrzeba współodczuwania. Tymczasem trzeba pamiętać, że w polityce wygrywają nie tylko ci, co działają, ale przede wszystkim ci, którzy czasem upodobniają się do nas i zrzucają na chwilę maski oraz urzędowe konwenanse.Czytaj również