Dzisiaj jest 26 Lutego 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Projekt badawczy FAR i WSR

Dodano: 18 kwietnia 2013

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji i Wyższa Szkoła Rehabilitacji realizują projekt badawczy „Jakość życia dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową”. Celem badań jest określenie czynników warunkujących jakość życia osób dotkniętych tą chorobą na podstawie analiz: stanu odżywienia, składu tkankowego ciała, zmineralizowania tkanki kostnej, stylu żywienia i oceny niepełnosprawności.

 

W obrazie klinicznym tej niepełnosprawności występują charakterystyczne zaburzenia związane głównie z funkcjonalnością a w konsekwencji z pogorszeniem  jakości życia. Usprawnianie pacjentów z przepukliną oponowo-rdzeniową jest długotrwałe i wielokierunkowe. W związku z tym konieczna jest systematyczna ocena parametrów związanych  ze stanem  zdrowia a w szczególności: kontrola masy ciała , stanu odżywienia i stylu żywienia oraz ocena stopnia niepełnosprawności dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową co może bezpośrednio wpływać na stan zmineralizowania tkanki kostnej.
 
Badanie przeprowadzane jest za pomocą kwestionariusza oceny jakości życia:

1. wywiad żywieniowy przeprowadzony przez dietetyka,
2. wykonanie badania densytometrycznego, 
3. pomiary antropometryczne.
 
Wyniki badań będą na bieżąco przekazywane osobą zainteresowanym, a zaś w całości, wraz z wnioskami z badań zostaną udostępnione na stronie internetowej Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.Czytaj również