Dzisiaj jest 20 Czerwca 2019, Czwartek, imieniny obchodzą:

Raport: Nauka i medycyna w roku 2018

Dodano: 20 grudnia 2018

To był dobry rok dla polskich naukowców. Pracownicy uczelni i ośrodków badawczych opracowali wiele nowatorskich metod leczenia pacjentów.

 

 

Źródło: Na podstawie artykułów z www.naukawpolsce.pap.pl

Monitor oddechu, który pozwala kontrolować oddech oraz położenie ciała wielu osób równocześnie, opracowali naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Urządzenie może służyć niemowlętom zagrożonym zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej, jak i osobom dorosłym, gdy zachodzi konieczność badania jakości snu lub monitorowania parametrów oddechu, np. ze względu na przewlekłe schorzenia układu dróg oddechowych, takie jak astma oskrzelowa czy mukowiscydoza. Kształt monitora oddechu oraz oprogramowanie zaprojektował mgr inż. Michał Pielka, doktorant z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ.

BlinkMouse – aplikacja powstała na Politechnice Rzeszowskiej, może zastąpić osobom całkowicie sparaliżowanym mysz komputerową. Do jej użycia wystarczy mruganie powiekami. Autorką wynalazku jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Jej aplikacja zwyciężyła w plebiscycie „Soczewki Focusa 2017” w kategorii innowacji informatycznych i zajęła 2. miejsce w całym plebiscycie.

Specjalny ustnik, który wspomoże diagnostykę chorób górnych i dolnych dróg oddechowych – m.in. nowotworów płuc, krtani czy też chorób oskrzeli – zaprojektowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. „Dzięki zastosowaniu ustnika możliwe będzie filtrowanie powietrza wdychanego przez pacjenta oraz kierowanie wydychanego powietrza na materiał porowaty, co pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie pobranego materiału oraz osadzić większą ilość markerów nowotworowych podczas pojedynczego badania” – przekonuje uczelnia.

Polscy naukowcy stworzyli nowy model do badań przedklinicznych najczęstszego i najgroźniejszego typu raka jajnika. Mają nadzieję, że pomoże on w lepszym poznaniu tego nowotworu i w poszukiwaniach nowych skutecznych leków. Rak jajnika to piąty pod względem zachorowalności nowotwór wśród kobiet w Polsce - wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Pod tym określeniem kryje się jednak wiele jednostek chorobowych. Najczęściej występującym i najgroźniejszym nowotworem złośliwym jajnika jest tzw. rak surowiczy niskozróżnicowany (ang. High Grade Serous Ovarian Cancer), który stanowi ok. 70 proc. wszystkich przypadków.Czytaj również