Dzisiaj jest 27 Maja 2018, Niedziela, imieniny obchodzą:

Raport: Wydarzenia Sportowe roku 2017

Dodano: 21 grudnia 2017

To był dobry rok dla niepełnosprawnych sportowców. Uczestniczący w zawodach międzynarodowych tenisiści, szermierze, pływacy i kajakarze wywalczyli ponad 50 medali.

W Al Ain rozegrano Puchar Świata Osób Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym. Reprezentant Polski – Szymon Sowiński wywalczył w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwa złote medale w konkurencji olimpijskiej P4-50 m pistolet Mied. W konkurencji P1-pistolet 10m, w finale – Sowiński uzyskał wynik 226,9. W konkurencji P3-pistolet 25m mixed Polak zajął piąte miejsce.

W Lignano odbył się prestiżowy, klasyfikacyjny turniej międzynarodowy niepełnosprawnych w tenisie stołowym Lignano Master Open. Igor Misztal, zawodnik zielonogórskiego „Startu” wywalczył we Włoszech dwa brązowe medale. Podopieczny trenera Lucjana Błaszczyka startował w grupie 10. W grze indywidualnej w grupie eliminacyjnej pokonał reprezentantów: Grecji – Lazarosa Teloglou (3:0) i Rosji – Nikitę Perevozchikova. W ćwierćfinale, Misztal wygrał 3:1 z Rosjaninem Pavlem Lukyanovem.

W Dubaju rozegrano Puchar Świata Osób Niepełnosprawnych w podnoszeniu ciężarów. Reprezentant Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra, Marek Trykacz wywalczył w Zjednoczonych Emiratach Arabskich srebrny medal. Podopieczny trenera Remigiusza Wołejko startował w wadze do 65 kg. Polak zdobył srebrny medal uzyskując wynik – 176 kg.

W Austrii odbyły się Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska wywalczyła tam 39 medali (10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych). Wszyscy nasi sportowcy wykazali się wspaniałą sportową postawą i dzielnie rywalizowali w swoich konkurencjach!

W Monachium odbył się Międzynarodowy Turniej tenisa stołowego. Rywalizację wygrała reprezentacja Polski, która wywalczyła w Niemczech pierwsze miejsce. Zespół w składzie: Tomasz Jackowski, Jan Chełmicki, Wiesław Pawlak, Jarosław Torchała – pokonał reprezentację Czech 6:0 oraz – w finale – drużynę gospodarzy 4:2. W turnieju indywidualnym I miejsce wywalczył Tomasz Jackowski. IV miejsce zajął Jan Chełmicki. Pozostali zawodnicy uplasowali się na dalszych miejscach.

W Hanowerze odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Osób Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym. W rywalizacji wzięło udział 38 reprezentacji z całego Świata.Reprezentacja Polski wywalczyła w Niemczech cztery medale.

W Bratysławie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Reprezentacja Polski wywalczyła na Słowacji trzy medale: jeden złoty i dwa brązowe. Team: Igor Misztal, Patryk Chojnowski, Paweł Jabłoński pokonał w eliminacjach reprezentację Włoch (2:0) i Ukrainy (2:1). W półfinale Polacy wygrali pojedynek z drużyną z Francji  (2:1), a w finale zwyciężyli z zespołem z Rosji (2:0).

W miejscowości Osijek rozegrano Puchar Świata Osób Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym. W rywalizacji udział wzięło 102 zawodników z 25 państw. Reprezentacja Polski wywalczyła w Chorwacji cztery medale. Podopieczni trenera kadry narodowej Marka Maruchy wszystkie krążki zdobyli w konkurencjach zespołowych.

W Lasko odbyły się Mistrzostwa Europy Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. W turnieju uczestniczyli zawodnicy zielonogórskiego „Start-u”. Podopieczni trenera Lucjana Błaszczyka wywalczyli w Słowenii dwa medale: złoty i brązowy. Igor Misztal zdobył złoty medal wygrywając pojedynek w 10. grupie. Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki w grze drużynowej wywalczyli brązowy medal. W pojedynkach eliminacyjnych pokonali wszystkich rywali wychodząc z grupy.