Dzisiaj jest 25 Kwietnia 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia kulturalne roku 2015

Dodano: 21 grudnia 2015

To był dobry rok dla organizatorów imprez kulturalnych. W roku 2015 w Polsce zorganizowano ponad 20 festiwali filmowych, wokalnych i teatralnych promujących twórczość osób niepełnosprawnych.

 

W Ciechocinku odbył się XIX Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Impresje Artystyczne – Ciechocinek 2015”. Konkurs wygrała Agata Zakrzewska. Agata jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Warszawie – w klasie wokalu rozrywkowego. Obecnie studiuje Muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dziewięć zespołów teatralnych zaprezentowało swoją twórczość podczas VI edycji Festiwalu Akcept. Spektakle z udziałem niepełnosprawnych aktorów zostały wystawione w Gdańskim Archipelagu Kultury. Festiwal Akcept jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Inny festiwal” to miejsce spotkań ludzi, których łączy pasja wspólnego przeżywania niezwykłych wydarzeń. W tym roku filmy z audiodeskrypcją i sztuki teatralne tłumaczone na język migowy zostały zaprezentowane w Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie.

W Warszawie odbył się Festiwal Form Artystycznych Głuchych i Słabosłyszących „Tak słyszę cały ten świat…”. Na scenie w Mazowieckim Instytucie Kultury swoje umiejętności plastyczne i wokalne zaprezentowały osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności. Celem przedsięwzięcia jest promowanie różnym form twórczości artystycznej wśród głuchej i słabosłyszącej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Rozbudzenie i wspieranie zainteresowań działalnością artystyczną wśród młodych ludzi.

W Krakowie odbyła się II edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Sounds From The Heart”. Na scenie Teatru Groteska wystąpiło 17 utalentowanych wokalistów z dziewięciu państw. Celem festiwalu jest promowanie utalentowanych, niewidomych artystów – amatorów i umożliwienie im rozpoczęcia zawodowej kariery wokalnej na scenie międzynarodowej. Festiwal jest wydarzeniem muzycznym mającym formę konkursu, w czasie którego niewidomi lub słabowidzący wokaliści walczą o nagrody za najlepsze wykonanie oryginalnych, specjalnie dla nich stworzonych piosenek.

Ponad 200 osób niepełnosprawnych wzięło udział w jubileuszowym, 20. Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z nami”. Celem imprezy jest popularyzacja zdolności muzyczno-wokalnych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na scenie tarnowskiego teatru wystąpili muzycy i wokaliści z niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami sprzężonymi oraz z autyzmem. Swoje umiejętności wokalne i instrumentalne zaprezentowali reprezentanci przedszkoli integracyjnych, przedszkoli specjalnych, szkół specjalnych, oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.



Czytaj również