Dzisiaj jest 19 Marca 2024, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2011

Dodano: 12 kwietnia 2013

Z uwagą i wnikliwie śledziłem w roku 2011 wszelkie wydarzenia związane z problemami i sukcesami środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce. Jest jeszcze nadal dużo do zrobienia, ale nastąpiło wiele pozytywnych zmian, dzięki którym niepełnosprawnym, a także ich bliskim żyje się znaczenie lepiej.

 

Bez wątpienia za najważniejsze i historyczne wydarzenie mijającego roku należy uznać przyjęcie przez parlament i prezydenta ustawy o języku migowym. Osoba niesłysząca w miejscach użyteczności publicznej może korzystać z pomocy asystenta. W przyszłości powstanie też rejestr tłumaczy języka migowego oraz Polska Rada Języka Migowego.

Rok 2011 był bardzo dobry i udany dla sportowców z niepełnosprawnością. Monika Pudlis wygrała jazdę na czas i wyścig ze startu podczas Pucharu Świata w Kolarstwie Paraolimpijskim. Polska reprezentacja szermierzy niepełnosprawnych wywalczyła sześć medali indywidualnych i jeden drużynowo na Mistrzostwach Europy. Artur Labuda, niepełnosprawny podróżnik z Helu – w ramach projektu granicami bez granic, przepłynął kajakiem trasę od źródeł Sanu do Mariny.

Ten rok był także owocny dla polskich naukowców i konstruktorów. Studenci z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie stworzyli program komputerowy, który po zainstalowaniu w telefonie komórkowym poinformuje w razie konieczności służby ratunkowe. Roman Biadała z Ostrowa Wielkopolskiego wymyślił system umożliwiający korzystanie z komputera osobom z dysfunkcją narządu ruchu i mowy. Osoba z niepełnosprawnością może sterować urządzeniem za pomocą jednego palca u ręki lub policzkami.

W Poznaniu powstał czytelny sygnał dźwiękowy dla osób niewidomych. Ułatwi on korzystanie z sygnalizacji świetlnej w miejscach o dużym natężeniu ruchu. W Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Tyflografiki. Na powierzchni około 100 m2 zgromadzono 140 eksponatów, które przybliżą zwiedzającym życie codzienne osób niewidomych.

W  Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu otwarto pracownię terapii dźwiękiem. W wygłuszonym pokoju - osoby niewidome i słabosłyszące będą poznawać proste sygnały oraz bardziej złożone „panoramy dźwiękowe”. Bazę dźwięków tworzą m.in. dźwięki komunikacyjne. Biblioteka będzie sukcesywnie uzupełniana.

Pracownia powstała we współpracy z Politechniką Poznańską. Naukowcy z politechniki dopasowali i wyposażyli pomieszczenie w sprzęt do odtwarzania, odsłuchiwania i emisji dźwięków.

Za temat numer jeden eksploatowany z dużą częstotliwością w stołecznych… i później w ogólnopolskich mediach należy uznać sprawę Katarzyny i Andrzeja, którzy z ogromną determinacją walczyli z urzędnikami by stanąć na ślubnym kobiercu. Sąd po zapoznaniu się  z pełną dokumentacją w tej sprawie – nie wyraził zgody na ślub.

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie praw jazdy dla niesłyszących. Z aktu prawnego wycofano zapis uniemożliwiający tej grupie społecznej ubieganie się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Na rynku wydawniczym ukazało się kilka ciekawych publikacji poświęconych tematyce niepełnosprawności oraz napisanych przez osoby z niepełnosprawnością. Katarzyna Rosicka-Jaczyńska postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami o walce z SM w książce zatytułowanej „Ołówek”. Hanna Pasterny wydała publikację „Tandemem w szkocką kratę”. Tomasz Wendzel zadebiutował powieścią „Dom w chmurach”.

W Warszawie powstało pierwsze w Polsce, nowoczesne i niezależne radio internetowe adresowane do osób interesujących się tematyką niepełnosprawności. Niewidzialni FM.pl – to nowy, dynamicznie rozwijający portal radiowy utworzony w ramach projektu Media Disability.

Zmieniło się wiele, ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Nadal niski jest poziom wykształcenia wśród osób z niepełnosprawnością, w miastach liczących od 20 do 70 tysięcy mieszkańców brakuje miejsc pracy dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, w wielu miejscach użyteczności publicznej występują różne bariery architektoniczne.

Społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte, ale nadal funkcjonujemy w przestrzeni wypełnionej pewnymi podziałami. Dlatego przełamujmy wszelkie bariery, szukajmy w ludziach tego, co chcielibyśmy by dostrzegano w nas. Budujmy razem świat bez barier!



Czytaj również