Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia sportowe roku 2018

Dodano: 21 grudnia 2018

To był dobry rok dla niepełnosprawnych sportowców. Uczestniczący w zawodach międzynarodowych tenisiści, siatkarze, pływacy i kajakarze wracali do kraju z licznymi medalami.

W Belgradzie odbyły się Mistrzostwa Europy w sprincie kajakowym Seniorów oraz Parakajakarstwie. W imprezie uczestniczyło 700 sportowców z 40 krajów. Kamila Kubas, zawodniczka Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra wywalczyła w Serbii brązowy medal. Kamila Kubas zdobyła brąz w klasie KL1 na dystansie 200 m w dobrym czasie 57,531. Całą rywalizację wygrała Janette Chippington z Wielkiej Brytanii czasem 56,631. Dobrze zaprezentował się Mateusz Surwiło, który w najbardziej licznej klasie KL3 na 200 m, zakwalifikował się do finału A, ostatecznie zajmując 9. miejsce w bardzo dobrym czasie 41,660.

W Athlone odbyły się Światowe Igrzyska Młodzieży Niepełnosprawnej – IWAS. Oliwer Kałek, pływak zielonogórskiego „Startu”, podopieczny trenera Franciszka Zienkiewicza, wywalczył w Irlandii trzy medale: dwa złote i jeden brązowy. Medale były przyznawane zawodnikom w kategorii open.

W Aktau odbył się Międzykontynentalny Puchar Osób Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej. W turnieju uczestniczyło sześć zespołów, po dwa ze Słowacji, Kazachstanu i Polski. Zawodnicy Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra przy wsparciu Artura Wąsowicza (Atak Elbląg) wywalczyli w Kazachstanie złoty medal. Polacy rozgrywki grupowe zakończyli na pierwszym miejscu. W ćwierćfinale pokonali Słowację I – 2:0 oraz Kazachstan (Turkestan) – 2:0. W półfinale spotkali się z zespołem Polska I, wygrywając również 2:0. W finale stoczyli pasjonujący pojedynek z gospodarzami, zespołem z Kazachstanu (Aktau), wygrywając wynikiem 2:0. Reprezentacja Polska I zakończyła zawody na czwartym miejscu.

W Pekinie odbył się międzynarodowy turniej klasyfikacyjny w tenisie stołowym „China Open”. W zawodach uczestniczyło czworo zawodników zielonogórskiego „Startu”. Tomasz Jakimczuk, podopieczny trenera Jacka Kaczmarka wywalczył w Chinach dwa medale – złoto i brąz w klasie zawodników grających na wózkach. Tomasz Jakimczuk w grze indywidualnej w grupie eliminacyjnej pokonał 3:0 chińskiego zawodnika GAO Jang Minga i 3:1 tajlandczyka Thinatheta Natthawuta. W półfinale uległ 1:3 koreańczykowi JOO, Young Dae, zdobywając indywidualnie brązowy medal. W grze drużynowej, para Tomasz Jakimczuk – Rafał Czuper (Start Białystok) pokonała 2:0 zespoły łączone Chiny z Tajlandią oraz Macedonię z Japonią sięgając ostatecznie po złoty medal.