Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

ReWalk

Dodano: 12 kwietnia 2013

Claire Lomas dzięki kombinezonowi bionicznemu wzięła udział w Maratonie Londyńskim.

 

 

Do przeszło 42-kilometrowego wyścigu 32-letnia Lomas wystartowała razem z 36 tys. innych biegaczy 22 kwietnia. Setki osób obserwowały jak Claire przekraczała linię mety.

W 2007 roku projektantka biżuterii Claire Lomas z miejscowości Eye Kettleby w hrabstwie Leicestershire, spadła z konia. W wyniku odniesionych obrażeń - złamanego karku, kręgosłupa a także połamanych żeber, które spowodowały także uszkodzenie płuca - Lomas została sparaliżowana od klatki piersiowej w dół.

Od momentu rozpoczęcia wyścigu, dzięki bionicznemu szkieletowi na nogach oraz przy pomocy kul, Claire codziennie pokonywała nieco ponad 3 kilometry trasy. Wspierali ją w tym jej mąż Dan, rodzice oraz jej 13-miesięczna córka Maisie. Towarzyszyły jej także osoby znane ze szklanego ekranu, którzy razem z nią pokonywali odcinki maratonu - wśród nich była prezenterka Gabby Logan, wraz z mężem, byłym mistrzem rugby Kenny'm Loganem.

Bioniczny kombinezon Claire o nazwie ReWalk wart jest około 43 tys. funtów. Zaprojektował go izraelski przedsiębiorca Amit Goffer. Pozwala on osobom ze sparaliżowaną dolną częścią ciała wstać, chodzić a także wchodzić po schodach. Kombinezon wyposażony jest w czujniki ruchu oraz wewnętrzny system komputerowy. Skafander odbiera ruchy ciała swojego użytkownika i na tej podstawie "wie" czy ma iść, w którą stronę itd.

Na mecie wśród kibiców Claire był jej terapeuta a także... Holly Branson, córka multimilionera Richarda Bransona, właściciela koncernu Virgin - sponsora zawodów. To ona właśnie wręczyła Lomas puchar za wytrwałość, który co roku przyznawany jest przez firmę Virgin.

Choć ta niezwykła biegaczka nie otrzymała od organizatorów medalu za ukończenie maratonu, ani jej wynik nie został wpisany do ostatecznego protokołu - tak jak wszystkich pozostałych uczestników, 13 biegaczy nich postanowiło przekazać Claire swój medal.

Jak powiedziała jedna z biegaczek: [Claire] uosabia to, o co według mnie chodzi w Londyńskim Maratonie. Ten medal symbolizuje nie tylko fakt ukończenia wyścigu, ale także cały ból i wysiłek, jaki temu biegowi towarzyszył.

Wyczyn Claire powiązany był ze zbiórką pieniędzy na rzecz organizacji Spinal Research, zajmującej się wspieraniem badań medycznych mających na celu przywrócenie sprawności osobom po urazie kręgosłupa. Dzięki Lomas konto fundacji wzbogaciło się o 86 tys. funtów.Czytaj również