Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Rodzina jest dla Polaków najważniejsza

Dodano: 01 marca 2019

Rodzina jest dla Polaków niezmiennie najważniejsza – wynika z najnowszego badania CBOS „Rodzina – jej znaczenie i rozumienie”. Takiego zdania było aż 80 proc. ankietowanych.

 

 

Źródło: www.centrumprasowe.pap.pl

„Pomimo dużych zmian społeczno-politycznych oraz ekonomicznych ostatnich dziesięcioleci rodzina niezmiennie pozostaje podstawową komórką życia społecznego, a szczęście rodzinne uważane jest za jedną z podstawowych wartości i cel życiowy wielu Polaków” – tak zaczyna się opublikowany w lutym br. raport CBOS Rodzina – jej znaczenie i rozumienie”.

Szczęście rodzinne jako najważniejszą wartość wskazało aż cztery piąte ankietowanych, czyli 80 proc. Zdrowie znalazło się na drugiej pozycji z wynikiem 55 proc., a na trzecim – spokój (48 proc). Za podium znalazły się też odpowiednio grono przyjaciół (45 proc.), szacunek innych ludzi (42 proc.) oraz uczciwe życie (42 proc.). „Niezmiennie zdecydowana większość badanych (87 proc.) stoi na stanowisku, że do pełni szczęścia człowiek potrzebuje rodziny. Jedynie co dziewiąty respondent (11 proc.) sądzi, że bez rodziny można żyć równie szczęśliwie” – możemy przeczytać w opracowaniu.

– Raport CBOS potwierdza to, co powtarzam od dawna – rodzina jest podstawą społeczeństwa i jest dla nas wszystkich najważniejsza. Nigdy nie miałam wątpliwości, że postawienie na rodzinę, obranie jej za priorytet działań zarówno kierowanego przeze mnie resortu, jak i całego rządu, to najlepszy wybór – mówi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Najlepszym przykładem skutecznej realizacji polityki rodzinnej państwa – jak wskazuje minister Rafalska – jest sztandarowy program rządowy „Rodzina 500+”. – To rewolucja w polskiej polityce rodzinnej, która realnie przekłada się na poprawę jakości życia polskich rodzin. Spadek ubóstwa i zagrożenia ubóstwem, szczególnie wśród dzieci, rekordowa liczba urodzeń w 2017 r. – to tylko niektóre z efektów programu – wskazuje minister Elżbieta Rafalska. Ale to nie koniec. Do tego dochodzą takie programy jak „Maluch+”, zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego w ubiegłym roku i w tym samym roku wprowadzony program „Dobry start”, „Mama 4+”, która wystartuje 1 marca, a także programy wsparcia dla osób starszych takie jak „Senior+” czy „Opieka 75+”, obniżenie wieku emerytralnego.

– Rodzina to wszyscy, od dzieci, przez rodziców, aż po dziadków. Skuteczna walka z bezrobociem to także przejaw troski o rodzinę. Stabilna sytuacja materialna to bezpieczeństwa, to możliwość inwestycji w edukację dzieci, wspólne wakacje. Cieszę się, że rząd i Polacy mają podobne priorytety, a najważniejszym z nich jest właśnie rodzina – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

kom/ emi/



Czytaj również