Dzisiaj jest 28 Marca 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Ruszyła kampania Gotowi na zmianę

Dodano: 23 września 2020

Jak żyć lepiej pomimo widocznej choroby skóry? Ruszyła kampania GOTOWI NA ZMIANĘ wspierająca osoby chore na łuszczycę. Cykl poradniczy prowadzą znana jako Pani Łuska Dominika Jeżewska, której udaje się pokazywać, że z łuszczycą można normalnie żyć i trener zdrowego, pozytywnego myślenia Izabela Krawczyk.

 

Źródło: www.newseria.pl

Kampania ma na celu zmniejszenie problemów z jakimi borykają się nie tylko osoby chore na łuszczycę, ale też cierpiące na inne widoczne schorzenia skóry -  na przykład trądzik czy blizny w widocznych miejscach, które również mogą skorzystać z inspiracji i narzędzi proponowanych podczas szkoleń. W sierpniu startuje sam program, a na końcu września rusza rekrutacja do cyklu warsztatów. Uczestnicy otrzymają możliwość udziału w sesjach rozwojowych, a relacje dotyczące poruszanych zagadnień będą dostępne na kanałach partnerów.

Jak odmienić życie około 700 tysięcy ludzi chorujących na łuszczycę w Polsce i innych, którzy bardzo wstydzą się swojego wyglądu? Program GOTOWI NA ZMIANĘ ma na celu poprawić jakość życia choć części z nich: dając szanse na lepsze funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie oraz zmniejszając uciążliwość problemów psychicznych, wywołanych przez nieakceptowany wygląd.

„Nasz program można za darmo śledzić w mediach społecznościowych, a nawet aplikować do grona tych, którzy trafią na zamknięte warsztaty grupowe” – mówi Izabela Krawczyk z MocKobiety.pl. Trenerka pomaga zapanować nad negatywnymi myślami i stresem. „Wiem, na podstawie własnych doświadczeń z łuszczycą, jaki to ból i stres, gdy żyjesz z chorobą, której nie akceptujesz i która powoduje, że czujesz się gorsza, brzydka i rezygnujesz z wielu przyjemności przed lękiem, że ktoś „to” zobaczy i cię odtrąci. Przeszłam długą drogę, zdobyłam odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Dzięki temu teraz mogę pomagać innym”.

„Kiedyś bardzo wstydziłam się swojego wyglądu, ukrywałam czerwone plamy pod ubraniami, a zapytana o to co mi dolega unikałam odpowiedzi, zmieniałam temat, uważałam, że jeśli nie będę mówić o chorobie to będzie mniej widoczna” – mówi Pani Łuska. „Dwa lata temu nastąpił jednak przełom. Zrozumiałam, że nie chcę żeby choroba dyktowała moje szczęście. Zapragnęłam edukować innych w temacie łuszczycy, motywować do odkrywania się i wyjścia z ukrycia oraz pokazywać, że z tą chorobą można normalnie żyć. Założyłam profil na Instagramie o nazwie Pani Łuska i tak rozpoczęła się moja wielka przygoda. Poznaję wspaniałe osoby chore na łuszczycę, mówię otwarcie o chorobie, nie wstydzę się odkryć ciała i czuję się silniejsza jak nigdy przedtem! Moja ZMIANA już nastąpiła, ale chciałabym nadal pomagać innym, aby uwierzyli że choroba nie może odbierać im szczęścia. Potwierdzeniem, że to, co robi jest wartościowe i potrzebne jest rosnąca grupa jej obserwatorów oraz ich komentarze pod publikowanymi przez nią tekstami”.

Cykl rozmów i warsztaty mają na celu pokazanie jak sobie radzić z ograniczeniami wynikającymi z choroby, co można zrobić, aby poczuć się lepiej. Czemu to tak ważne?

Zgodnie z raportem Potrzeby pacjentów z łuszczycą w Polsce przygotowanego przez Unię Stowarzyszeń chorych na łuszczycę 1):

Między 2 a 8 procent Polaków choruje na łuszczycę. Ta ogromna rozbieżność wynika z organizacji służby zdrowia w Polsce: dane NFZ nie obejmują liczby pacjentów pod opieką prywatnych gabinetów lekarskich, które skupiają ogromną rzeszę pacjentów, z powodu niewystarczającego dostępu do publicznej służby zdrowia.

Na łuszczycę najczęściej zapadają ludzie młodzi, którzy wcześniej prowadzili "normalne życie" - towarzyskie, rodzinne, zawodowe. Choroba odbiera im je w stopniu, jakiego kompletnie się nie spodziewali, słysząc diagnozę.

Frustracja, zły system leczenia i związany z tym brak wiary pacjentów w skuteczność terapii powoduje depresję, a nawet próby samobójcze.

Pacjenci z łuszczycą często wymagają leczenia antydepresantami.

Aż 9 na 10 badanych chorych uważa, że stały dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej powinien być standardowym elementem opieki nad pacjentami z łuszczycą

Rekrutacja do programu zaplanowana jest na koniec września.



Czytaj również