Dzisiaj jest 19 Grudnia 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Skóra w wielkim mieście

Dodano: 11 stycznia 2018

Kiedy w powietrzu jest coraz więcej smogu musimy pamiętać o tym, że nie pozostaje on bez znaczenia dla kondycji naszej skóry. Zauważamy, że cera staje się szara, brakuje jej witalności, wygląda na bardziej zmęczoną. Co zatem zrobić, aby skutecznie ją chronić i naprawiać uszkodzenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza? Podpowiadamy wraz z Malwiną Zasadą, kosmetologiem.

 

Źródło: www.newseria.pl

Jak zanieczyszczenia działają na skórę?

W powietrzu znajduje się pokaźna ilość metali ciężkich i pyłów, które nie tylko nie pozostają bez wpływu na stan naszych płuc i samopoczucie, ale również wywołują negatywne skutki w kondycji cery. Alarmy smogowe w okresie później jesieni i zimy wskazują, aby w czasie najwyższego stężenia pyłów pozostać w domu, jednak nie zawsze jest to możliwe.

– Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na naszą skórę na wiele sposobów, np. zakwaszają ją, powodują problemy z nawilżeniem, modyfikują lipidy na jej powierzchni, zwiększają suchość skóry, powodują utratę elastyczności w warstwie rogowej, zwiększają syntezę HSP (białka szoku cieplnego), inicjują procesy zapalne. Do tego przyczyniają się do starzenia się skóry poprzez uszkodzenie jej funkcji na wielu poziomach: uszkodzenia roli barierowej, nieprawidłowości w odpowiedzi immunologicznej i naczyniowej, zaburzeń w wytwarzania potu, łoju oraz witaminy D, uszkodzeń mechanicznych i nieprawidłowej termoregulacji organizmu – tłumaczy ekspert.

Plan działań

Proces starzenia się skóry przyspiesza z powodu uszkodzeń komórkowych wywoływanych przez atak wolnych rodników. Kiedy jest ich coraz więcej (a pojawiają się m.in. w wyniku zanieczyszczenia powietrza) pogarsza się jej kondycja – mamy wtedy do czynienia z tzw. stresem oksydacyjnym. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? – Komórki przepracowane walką ze stresem zwiększają zapotrzebowanie na składniki odżywcze i sięgają po rezerwy skóry właściwej. W efekcie skórze zaczyna brakować niezbędnych elementów: mikroelementów, soli mineralnych, witamin i magnezu. Jest osłabiona, staje się podrażniona i nie toleruje ataków zewnętrznych. Dlatego istotnym aspektem codziennej pielęgnacji jest prewencja procesów starzenia się skóry, czyli wzmacnianie i pobudzanie naturalnych mechanizmów obronnych – wyjaśnia kosmetolog.

Aby skutecznie chronić skórę przed szkodliwym dzianiem smogu wybierz kosmetyk zaprojektowany specjalnie do tego problemu. Taki, który zabezpiecza skórę i wzmacnia jej układ immunologiczny. Czytaj również