Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

TheraSuit pomaga pacjentom z MPD

Dodano: 11 kwietnia 2013

Górzno w Wielkopolsce. W samym sercu tej niewielkiej miejscowości, w zabytkowym pałacu mieści się szpital rehabilitacyjny, którego stałymi bywalcami są osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym. Placówka, jako jedna z nielicznych w Polsce stosuje w leczeniu pacjentów z MPD amerykańską metodę TheraSuit.

 

- Metoda TheraSuit pozwala aktywnie korygować i aktywizować ruch pacjenta. Jednocześnie sprawia, że ruch jest płynny i skoordynowany - wyjaśnia Magdalena Wilk, dyrektor szpitala rehabilitacyjnego w Górznie.

Metodą TheraSuit leczeni są pacjenci nie tylko z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale także po udarach oraz niepełnosprawni w wyniku wypadków komunikacyjnych.

- Bardzo wielu pacjentów stawia pierwsze kroki przy pomocy tej metody, ponieważ działa ona w sposób aktywny. Umożliwia płynne stawianie kroków
 - dodaje dyrektor Wilk.

Michał na turnusie rehabilitacyjnym w Górznie jest już po raz siódmy. Uczy się chodzić w specjalnym kombinezonie. Są już pierwsze efekty terapii. Chłopiec chodzi coraz lepiej.

- Metoda TheraSuit jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Mogę powiedzieć, że Michałkowi to doskonale pomaga. Jesteśmy pełni nadziei, że w przyszłości będzie mógł normalnie chodzić i tego się trzymamy
 - mówi Agnieszka Nagórna, mama Michała.

Michał wszystkie ćwiczenia wykonuje pod opieką rehabilitanta. To właśnie on ustala ich kolejność i przebieg.

- Każdy pacjent jest inny, do każdego podchodzimy indywidualnie. Generalnie chodzi o to, aby poprawić sprawność fizyczną pacjenta oraz funkcje w życiu codziennym - tłumaczy Edyta Lewandowska, specjalista od rehabilitacji w szpitalu w Górznie.

Metoda TheraSuit została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. Szpital rehabilitacyjny w Górznie stosuje ją od 2 lat. Co miesiąc leczy nią ponad 100 pacjentów.Czytaj również