Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Tu przełamywane są wszelkie bariery

Dodano: 11 kwietnia 2013

Gmina Śmigiel w Wielkopolsce. Ponad 17 tysięcy mieszkańców, z czego 20 procent - to osoby z niepełnosprawnością. Tutaj, jak w wielu innych gminach tej wielkości – niepełnosprawni mają duże problemy ze znalezieniem pracy.

 

Przemysław Gil doskonale zna i rozumie te problemy. Od 11 lat choruje na stwardnienie rozsiane. Przez kilka lat miał kłopoty z poruszaniem, kiedy te ustąpiły pojawiły się problemy ze wzrokiem. Obecnie choroba nie pogłębia się, ale nie ma żadnej gwarancji, że nie cofnie się z powrotem. 

W przetwórni owocowo-warzywnej, która jest jedną z największych firm w gminie – zatrudnił 6 osób niepełnosprawnych ze Starego Bojanowa, Śmigla i Nietążkowa. 

- Każdy człowiek chce być szczęśliwy i niezależny. Niepełnosprawny również. Cieszę się, że mogę z tą grupą osób pracować. Wszyscy razem budujemy dobry wizerunek firmy – wyjaśnia Przemysław Gil, właściciel przetwórni.

W firmie, która funkcjonuje w ramach otwartego rynku pracy, pracują osoby w różnym wieku z niepełnosprawnością fizyczną i z problemami psychicznymi. Dzięki stworzonym specjalnie dla nich miejscom pracy mogą być w pełni aktywne i czuć się potrzebne.

- Pracuje u państwa Gilów już osiemnaście lat. Tutaj przełamywane są wszelkie bariery. Nie chciałabym pracować w innym przedsiębiorstwie – tłumaczy Sabina Woźniak, jeden z najstarszych pracowników.  

Przetwórnia Gil jest jedną z nielicznych firm działających na terenie gminy Śmigiel, która otworzyła furtkę niepełnosprawnym. Działalność zakładu została zauważona i doceniona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Za zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością – firma była czterokrotnie nagradzana statuetką Lodołamacza.  

- Osobom niepełnosprawnym ciężko jest znaleźć pracę. Podziwiam takie osoby, jak pan Gil który sam zmaga się na co dzień z licznymi problemami, a mimo wszystko potrafi jeszcze pomagać innym – mówi Wiktor Snela, burmistrz Śmigla.

W Polsce żyje ponad 5 mln osób niepełnosprawnych, z czego około 60 tysięcy choruje na stwardnienie rozsiane. Większość w wyniku problemów m.in. ze wzrokiem i samodzielnym przemieszczaniem – nie pracuje. Tylko nieliczni, po zastosowaniu kosztownych środków farmaceutycznych są aktywni zawodowo.  



Czytaj również