Dzisiaj jest 20 Marca 2019, Środa, imieniny obchodzą:

Uważaj na fałszywe tweety

Dodano: 10 sierpnia 2018

Fałszywe konta w serwisach społecznościowych stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą promować nieprawdziwe informacje na temat stylu życia, diety czy suplementów.

 

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Badania prowadzone w ostatnich latach coraz częściej wykazują, że wiele dyskusji w obszarze mediów społecznościowych, typu Facebook czy Twitter, jest napędzanych i modelowanych przez boty. Boty to komputerowe algorytmy sterujące fałszywymi kontami, publikujące posty i odpowiadające na posty innych, jak również przekazujące wiadomości realnych użytkowników dalej. W przeciwieństwie do ludzi boty nigdy się nie męczą i są na tyle inteligentne, by odpowiednio reagować na to, co się dzieje w sieci.

Mogą promować określone poglądy polityczne, idee związane ze stylem życia lub dowolne produkty. Zespół dr Jona-Patricka Allema z Keck School of Medicine (University of Southern California), postanowił sprawdzić w jaki sposób i na ile skutecznie boty są wykorzystywane na Twitterze do promowania tezy, że używanie papierosów elektronicznych pomaga ludziom rzucić palenie. Warto tu podkreślić, iż stwierdzenie to nie zostało poparte dostatecznie wiarygodnymi badaniami naukowymi.

Internetowe boty złapane na gorącym uczynku

W ramach swoich badań, zespół dr Allema przeanalizował 2.2 miliony tweetów związanych z e-papierosami, które zostały opublikowane między 24 grudnia 2016 roku, a 21 kwietnia 2017 roku. Według uczonego, dzięki tej pracy po raz pierwszy w historii udało się przyłapać boty na gorącym uczynku, w trakcie promowania niezdrowych zachowań.

Naukowcy odkryli, że w przypadku automatycznych algorytmów istnieje dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo niż przypadku ludzi, że będą one jednocześnie promować nowe produkty, jak i ideę, że e-papierosy umożliwiają ludziom rzucenie palenia. – Boty przekazują poradę zdrowotną, która nie została naukowo udowodniona. Wciąż trwa debata czy e-papierosy są użytecznym narzędziem pomagającym rzucić palenie, ale badania wykazują, że chemikalia zawarte w roztworze inhalacyjnym są szkodliwe. Naukowcy starają się ustalić czy używanie tego typu urządzeń uszkadza system oddechowy i sercowo-naczyniowy. Konkluzja: kłamstwo w sieci może wpływać na nasze zachowanie w realnym życiu – mówi dr Allem.

W trakcie analiz tweetów okazało się również, że boty często wzmacniały za pomocą własnych komentarzy działania innych ludzi. Kiedy ktoś pisał, ze rzucił palenie dzięki e-papierosom odpowiadały na tweeta przy pomocy hasztagów #rzućpalenie, #zdrowie, lansowały też nowe produkty.

Marketing w sieci a cyberchoroby

Według uczonego, aby przeciwdziałać promowaniu niezdrowych zachowań przez boty, władze powinny inicjować własne kampanie edukacyjne, podkreślające istniejące ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów.

– Jest tyle niezdrowych wyborów związanych ze stylem życia, które boty mogą promować. Nasze kolejne badania skupią się solariach, suplementach, modnych dietach i słodzonych cukrem napojach – mówi Allem.

Według uczonego, ludzie powinni być świadomi istnienia tych fałszywych profili w mediach społecznościowych. Tylko wtedy uda się przeciwdziałać ich działalności, bo niewątpliwie promowane przez nie tezy mogą mieć niebezpieczny wpływ na ludzkie zdrowie.

Tak naprawdę, te fałszywe profile są rodzajem podstępnie działającej reklamy, z której istnienia powinniśmy zdawać sobie sprawę.

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)Czytaj również