Dzisiaj jest 14 Grudnia 2019, Sobota, imieniny obchodzą:

WUM będzie miał centrum sportowe

Dodano: 03 września 2014

Na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powstaje nowoczesny ośrodek sportowo-rehabilitacyjny. Studenci będą mogli z niego korzystać od listopada 2015 roku.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Centrum powstające przy ul. ks. Trojdena będzie składało się z trzech części. Jak powiedział PAP zastępca kanclerza WUM do spraw inwestycji Wojciech Starczyński będą to: hala sportowa i pomieszczenia towarzyszące, m.in. sala do uprawiania judo i fitnessu, basen olimpijski i rozgrzewkowy oraz część dydaktyczno-edukacyjna do nauki rehabilitacji.

W czwartek, 28 sierpnia umowę o finansowaniu II etapu budowy ośrodka podpisali rektor uniwersytetu, prof. Marek Krawczyk i dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji, dr Olaf Gajl.

W Centrum zostanie zastosowanych wiele nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań architektonicznych. Będą m.in.: elewacje pozwalające na czerpanie energii elektrycznej z atmosfery oraz baterie solarne kumulujące energię cieplną, dzięki którym można ogrzewać wodę w basenie. Basen olimpijski ma mieć podnoszone dno pozwalające na zmianę jego głębokości, a usytuowana nad basenem rozgrzewkowym dodatkowa trybuna będzie opuszczana w razie potrzeby, co pozwoli na zwiększenie liczby miejsc.

Z centrum będą mogli korzystać nie tylko studenci WUM, ale i cała warszawska społeczność akademicka.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z PAP podkreślił, że sport akademicki jest ważnym elementem rozwoju młodego człowieka, szczególnie istotnym dla studentów kierunków związanych z medycyną. Dodaje, że Centrum powstało po to, aby służyło studentom i było to ich potrzeby były głównie brane pod uwagę przy projektowaniu budynku.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 115 mln zł. Został pokryty ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia, WUM oraz Unii Europejskiej.Czytaj również