Dzisiaj jest 3 Sierpnia 2021, Wtorek, imieniny obchodzą:

Ważą się losy SOR-u w Kielcach

Dodano: 22 lutego 2021

Ważą się losy SOR-u w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Wypowiedzenia z pracy złożyła większość pracujących tam chirurgów, a to może doprowadzić do zamknięcia oddziału. W piątek lekarze wydali oświadczenie, w którym uzasadniają swą decyzję.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl

Problemy z funkcjonowaniem SOR-u w szpitalu na Czarnowie wyszły na jaw na początku tego tygodnia. Dyrekcja WSzZ w Kielcach potwierdziła wówczas, że większość chirurgów zamierza odejść z pracy. Zespół miał argumentować decyzję przemęczeniem związanym z nadmiarem obowiązków.

„Przeznaczenie dwóch z trzech szpitali w Kielcach – w podstawowych zakresach świadczeń – wyłącznie do leczenia pacjentów z COVID-19, przez kilka miesięcy, spowodowało olbrzymie przemęczenie całego zespołu szpitala, a szczególnie lekarzy chirurgów” – mówił we wtorek PAP dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski.

W piątek oświadczanie wydali lekarze. Stwierdzili w nim, że podstawą decyzji o rezygnacji z pracy nie jest przemęczanie, lecz „problemy organizacyjne, kryzys kadrowy i wielu lat zaniedbań w wojewódzkim szpitalu zespolonym”.

„Decyzje organizacyjne podejmowane przez WSzZ w Kielcach sprawiły, że Klinika Chirurgii Ogólnej stała się trzecim oddziałem internistycznym, ZOL czy izbą wytrzeźwień” – napisali.

W odpowiedzi pismo wydała również dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Zaznaczono w nim, że to sytuacja covidowa zmusiła do podjęcia takich kroków.

„Uwagi lekarzy dotyczące leczenia pacjentów internistycznych w Klinice Chirurgii są prawdziwe, ale była to konsekwencja braku miejsc dla chorych w innych oddziałach. Przeznaczenie do leczenia pacjentów z COVID-19, dwóch z trzech szpitali w Kielcach, w sposób oczywisty spowodowało, że zaistniała konieczność przyjmowania za te placówki chorych do WSzZ w Kielcach” – oświadczył dyrektor Stemplewski.

W zażegnanie konfliktu włączyły się władze województwa. Wojewoda Zbigniew Koniusz poinformował, że w związku z przeciążeniem personelu medycznego zatrudnionego na SOR-ze w szpitalu na Czarnowie podjął decyzję o przywróceniu do normalnego trybu pracy oddziałów chirurgicznego i ortopedycznego w szpitalu MSWiA. Ponadto od 1 marca szpital MSWiA powróci w całości do normalnej pracy, podobnie jak Szpital Miejski przy ulicy Kościuszki, w którym funkcjonował drugi w Kielcach SOR.

„Chcemy przeciwdziałać rozpadowi zespołu chirurgów w wojewódzkim szpitalu zespolonym” – zapewnił w rozmowie z PAP wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski.

„Mam nadzieję, że uda się wypracować jakieś porozumienie. Jest to problem wielopłaszczyznowy. Jeśli lekarze nie cofną swoich wypowiedzeń, może to doprowadzić do likwidacji nie tylko szpitalnego oddziału ratunkowego, ale również oddziału kliniki chirurgii ogólnej. Mamy świadomość poważnej sytuacji” – zaznaczył.

Władze województwa zapewniają, że są w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala. W planach jest także spotkanie z personelem lecznicy. Umowy z lekarzami ulegną rozwiązaniu 31 marca. SOR w szpitalu na Czarnowie to jedyny oddział ratunkowy w Kielcach. Drugi SOR, zorganizowany przy Szpitalu św. Aleksandra, od października nie przyjmuje pacjentów, bo lecznicę przekształcono w covidową. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ joz/Czytaj również