Dzisiaj jest 7 Lipca 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

Wsparcie humanitarne z Polski

Dodano: 26 czerwca 2020

Po raz kolejny wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność – dzielimy się tym, czym możemy z Republiką Mołdawii i Ukrainą. Ta akcja pomocowa jest również wyrazem naszej solidarności i woli współpracy z Republiką Mołdawii i Ukrainą, naszymi ważnymi partnerami w ramach Partnerstwa Wschodniego – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński podczas uroczystej odprawy dwóch kolejnych konwojów humanitarnych zawierających sprzęt i wyposażenie przeznaczone na walkę z koronawirusem na Ukrainie i w Mołdawii.

 

Źródło: www.centrumprasowe.pap.pl

W dostarczeniu pomocy Republice Mołdawii i na Ukrainę pośredniczy Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Wśród darczyńców pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. PKO BP, PKN Orlen, PZU, PGNIG, PFN i Ministerstwo Zdrowia. Darczyńcą pomocy dla Republiki Mołdawii są Krajowa Spółka Cukrowa oraz Agencja Rezerw Materiałowych. W wydarzeniu wzięli udział organizatorzy konwoju, przedstawiciele darczyńców, instytucji wspierających oraz szefowie placówek dyplomatycznych Ukrainy i Republiki Mołdawii w Polsce – ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca i I sekretarz Ambasady Mołdawii Andrej Sawa.

„Dzięki zastosowaniu specjalnych procedur celnych oraz zaangażowaniu funkcjonariuszy KAS, konwój z pomocą humanitarną już po południu przekroczy polsko-ukraińską granicę. Formalności celne związane z przywozem czy wywozem produktów leczniczych, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej i innych towarów przewożonych w związku z epidemią COVID-19 realizowane są priorytetowo. Celem Krajowej Administracji Skarbowej jest zapewnienie profesjonalnej i jak najszybszej obsługi celnej takich towarów” – podkreśliła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Konwoje, złożone z pojazdów Państwowej Straży Pożarnej, dotrą na Ukrainę i do Republiki Mołdawii trasą przez Słowację, Węgry i Rumunię.

W ramach wspierania partnerów w ograniczaniu skutków epidemii Ukrainie zostanie przekazane wsparcie w postaci 40 tys. masek, 50 tys. rękawic jednorazowych, ponad 18 tys. przyłbic, ponad 130 tys. litrów środków odkażających oraz tysiąca kombinezonów ochronnych. Pomoc dla Republiki Mołdawii to 30 tysięcy masek, 4800 przyłbic i 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji.

Realizacja obydwu przedsięwzięć odbywa się dzięki pomocy Państwowej Straży Pożarnej, MSWiA, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ambasad RP w Kijowie i Kiszyniowie. Pomoc trafi do Kijowa oraz Kiszyniowa, gdzie zostanie rozdystrybuowana do poszczególnych szpitali. Mamy nadzieję, że część pomocy trafi także do szpitali w bezpośrednim sąsiedztwie terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję.

Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że te działania humanitarne jeszcze bardziej wzmocnią bliskie już relacje polityczne i gospodarcze Polski z naszymi partnerami. Zauważył także m.in., że pracownicy z Republiki Mołdawii i Ukrainy wspierają polską gospodarkę, co przynosi korzyści wszystkim stronom.

kom/ jml/ godl/Czytaj również