Dzisiaj jest 24 Września 2020, Czwartek, imieniny obchodzą:

Z Kędzierzyna-Koźla do Opola bez barier

Dodano: 11 września 2020

Podróż koleją między Kędzierzynem - Koźlem a Opolem będzie dostępniejsza i skróci się z 50 do ok 25 min. Efekt jest osiągany dzięki budowie nowych peronów, modernizacji torów, sieci trakcyjnej oraz mostów. Jeszcze w tym roku pociągi pojadą po pierwszych wyremontowanych przeprawach nad Kanałem Gliwickim i Kłodnicą. Inwestycja realizowana za 412 mln zł jest współfinansowana z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

 

Inwestycja znacznie skróci czas podróży koleją między Kędzierzynem - Koźlem a stolicą województwa opolskiego. Dla wszystkich pasażerów zwiększy się komfort dostępu do pociągów. Przewoźnicy towarowi szybciej i sprawniej przewiozą ładunki. Wzrośnie atrakcyjność ekologicznego transportu kolejowego.

„Sprawna realizacja Krajowego Programu Kolejowego to efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych m.in. z programu CEF Łącząc Europę i realna poprawa warunków podróży oraz przewozów towarów. Inwestycja na trasie z Opola do Kędzierzyna Koźla przynosi wymierne korzyści dla mieszkańców Opolszczyzny oraz zwiększenie możliwości kolei, jako ekologicznego transportu, na sieci krajowej i europejskiej” – powiedział Janusz Kowalski, Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

„Polska kolej zmienia się w skali krajowej i regionalnej. We wszystkich województwach są realizowane projekty, które służą mieszkańcom gmin, powiatów i pozwalają sprawnie korzystać z podróży krajowych oraz międzynarodowych. Jednym z takich projektów jest inwestycja na trasie Opole – Kędzierzyn Koźle. Budujemy kolej nowoczesną bezpieczną, i przewidywalną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

„Inwestycja na trasie Opole – Kędzierzyn Koźle jest jednym z projektów, które zwiększają możliwości kolei zarówno dla podróżnych jak i przewodników towarów. Efektem prac realizowanych z udziałem środków unijnego instrumentu CEF Łącząc Europę staje się większa dostępność kolei, krótsze atrakcyjne podróże oraz sprawniejszy, bardziej ekonomiczny przewóz towarów koleją” – powiedział Ireneusz Merchel prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Podróżni już korzystają z przebudowanych peronów. W Kędzierzynie - Koźlu korzystnie zmienił się peron nr 3. Widać już zmontowane konstrukcje kolejnych peronów nr 1 i 2. Na stacjach w Zdzieszowicach i Opolu Groszowicach oraz na przystanku Opole Grotowice dostęp do pociągów ułatwią windy. W Gogolinie zaawansowana jest budowa 40 metrowego przejścia pod torami, które zapewni bezpieczne dojście do pociągów i dogodną komunikację w mieście. Na gogolińskiej stacji na nowych peronach, do dyspozycji podróżnych będą 3 windy.

Na dziesięciu stacjach i przystankach między Kędzierzynem - Koźlem a Opolem perony są dostosowywane do potrzeb podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zamontowane będą wiaty, ławki oraz oznakowanie i gabloty informacyjne. Obiekty sukcesywnie są wyposażane w nowe oświetlenie.Czytaj również