Dzisiaj jest 20 Czerwca 2019, Czwartek, imieniny obchodzą:

Z Krakowa do Warszawy i Kielc bez barier

Dodano: 09 stycznia 2019

Zakończył się finansowany z budżetu remont linii kolejowej Kraków Batowice – Tunel za ponad 36 mln zł. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. około 130 pociągów dalekobieżnych i regionalnych w dobie przejeżdża bez ograniczeń prędkości. Podróżni mają sprawniejsze i pewniejsze połączenia. Korzystanie z kolei ułatwia nowy peron w Łuczycach.

 

W styczniu zniesiono ograniczenia prędkości na odcinku pomiędzy krakowskimi Batowicami a Tunelem, na jednej z ważniejszych tras kolejowych na południu Polski. Ze sprawniejszych przejazdów korzystają podróżni pociągów dalekobieżnych, łączących Kraków z Kielcami, Łodzią, Warszawą i Trójmiastem oraz składów regionalnych, dowożących mieszkańców Słomnik, Miechowa czy Kozłowa do stolicy Małopolski. W ciągu doby na trasie jest przeszło 130 pociągów.

Dzięki inwestycji naprawiono niemal 18 km torów. Wymiana ich elementów oraz wzmocnienie nasypów pozwoliły usunąć ograniczenia prędkości. Duży zakres zadań związany był z wymianą sieci trakcyjnej. Wykonawcy zamontowali przeszło 500 nowych słupów i wymienili wszystkie elementy sieci na obu torach pomiędzy Niedźwiedziem a Zastowem. Nowa sieć trakcyjna jest mniej awaryjna i gwarantuje większą efektywność zasilania. Ograniczone zostanie też ryzyko kradzieży, gdyż zainstalowano nie metalowe lecz kompozytowe elementy, których nie można sprzedać w skupach złomu. Prace realizowano odcinkami, aby nie wstrzymywać ruchu pociągów.

Nowy standard na przystanku w Łuczycach

Z wygodniejszych podróży cieszą się mieszkańcy podkrakowskich Łuczyc. W ramach prac na linii wybudowano nowoczesny peron w miejscu starej konstrukcji. Peron ma odpowiednią wysokość, co ułatwia wsiadanie do pociągów. Jest wyposażony w specjalnie wyprofilowane ścieżki naprowadzające, dzięki czemu z przystanku lepiej mogą korzystać pasażerowie  o ograniczonej możliwości poruszania się. Przystanek ma nowe oświetlenie wiaty i ławki. Nagłośnienie zapewnia informacje o kursowaniu pociągów.

Roboty na linii numer 8 zakończyły się w grudniu. Finansowanie pochodzi z budżetu. Wartość prac to ponad 36 mln zł. Większość z nich wykonało Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej z Krakowa, spółka zależna PLK.Czytaj również