Dzisiaj jest 23 Września 2019, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Źrenice pokażą, że ktoś zażył narkotyk?

Dodano: 18 maja 2019

To FAKT! Szerokie źrenice, słabo reagujące na zmiany światła, to jedna z fizycznych oznak zażycia marihuany lub haszyszu – najpopularniejszych narkotyków w Polsce i Europie. Inaczej jest z heroiną, morfiną i opium - po ich zażyciu źrenice się zwężają.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Zarówno marihuana, jak i haszysz, wytwarzane są z tego samego surowca roślinnego – czyli niektórych odmian konopii (najczęściej indyjskich), które zawierają dużą ilość psychoaktywnej substancji o nazwie tetrahydrokannabinol (THC). Marihuanę lub haszysz najczęściej się pali, ale niektórzy konsumują je również w formie naparu (marihuana) lub ciasteczek (haszysz).

Jak poznać, że ktoś jest pod wpływem jednego z tych dwóch popularnych narkotyków? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to spojrzenie temu komuś w oczy, po to aby sprawdzić, czy nie ma on szerokich źrenic słabo reagujących na zmiany światła, a także przekrwionych spojówek. Są to typowe, fizyczne objawy zażycia THC.

Inne możliwe oznaki bycia pod wpływem marihuany lub haszyszu to: charakterystyczny słodkawy oddech, skłonność do nieuzasadnionego śmiechu (tzw. głupawka), nadmierna gadatliwość albo spowolnienie mówienia, a także napady żarłoczności (szczególnie duża ochota na coś słodkiego).

Jeśli jednak ktoś chce mieć pewność, że jego dziecko lub partner zażyło te narkotyki, to powinien udać się do apteki i kupić test na obecność THC w moczu (warto wiedzieć, że ślady THC utrzymują się w organizmie nawet do 3 tygodni).

W tym kontekście należy dodać, że rozszerzone źrenice, w nikłym stopniu reagujące na światło, mogą być także objawem zażycia wielu innych narkotyków, np.: amfetaminy, ecstasy, kokainy i LSD.

Ale warto też wiedzieć, że istnieją narkotyki, które wywołują zupełnie inne reakcje źreniczne. Na przykład opiaty (heroina, morfina, opium) sprawiają, że używająca ich osoba ma zwężone źrenice, które słabo reagują na światło.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Poradnia narkotykowa onlineCzytaj również