Dzisiaj jest 21 Stycznia 2022, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Autobusy WTP na trasach do 2024 roku

Dodano: 14 stycznia 2022

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozstrzygnął przetarg na obsługę linii lokalnych L do listopada 2024 roku. Siedemdziesiąt osiem autobusów z niską podłogą obsłuży 18 podwarszawskich gmin i przejedzie ponad 18,7 mln wozokilometrów.

 

Poznaliśmy zwycięzców postępowania przetargowego na świadczenie usługi przewozu regularnego w ramach lokalnego transportu zbiorowego. Nowo wybrani operatorzy do końca listopada 2024 roku będą obsługiwali linie lokalne L w gminach: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew, Kobyłka, Wołomin, Zielonka, Marki, Radzymin, Nieporęt, Sulejówek i Wiązowna oraz Stare Babice, Izabelin i Kampinos.

Linie lokalne Linie „L” uruchamiane są w wyniku współpracy samorządów gmin aglomeracji i Zarządu Transportu Miejskiego. Wspólnie przygotowywana jest trasa, założenia rozkładowe. ZTM zajmuje się organizacją przetargu, wybiera przewoźnika, układa rozkład jazdy dla danego połączenia i zamieszcza informacje na jego temat na swojej stronie internetowej, natomiast samorząd gminny przygotowuje niezbędną infrastrukturę. Mieszkańcy mogą korzystać z połączeń uwzględniających ich lokalne potrzeby – dojazdy do urzędu, pracy, szkoły, stacji kolejowych itd., a dzięki Biletowi Metropolitalnemu kontynuować podróż także w Warszawie. Samorząd lokalny i ZTM wspólnie finansują funkcjonowanie linii.

Niebieskie i niskopodłogowe

Wszystkie pojazdy, które wyjadą na trasy linii lokalnych będą niskopodłogowe lub niskowejściowe, czyli takie, gdzie przy co najmniej jednych drzwiach podłoga będzie obniżona oraz nie będzie trzeba pokonywać stopni. Autobusy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – zostaną wyposażone w rampę dla wózka. Pojazdy nie będą mogły być wyprodukowane wcześniej niż w 2015 r. Będą pomalowane na niebiesko oraz zostanie na nich wyklejone logo Warszawskiego Transportu Publicznego w kolorze białym.

Przed wyruszeniem w trasy operatorzy będą musieli uzyskać dla wozów certyfikaty zgodności z wymogami technicznymi określonymi w postępowaniu przetargowym. Otrzymają także jasne wytyczne dotyczące zasad i częstotliwości kontroli sprawności pojazdów, systemów pokładowych oraz częstotliwości i zakresu sprzątania.

Kierowcy powinni wykazać się znajomością układu komunikacyjnego i topografii aglomeracji, przepisów porządkowych oraz zasad taryfowych.

Autobusy wyjadą na 16 liniiCzytaj również